reklama

 
banan webhosting

Země pohádek tisíce a jedné noci

:Jistě si z dětství pamatujete na kouzelné pohádky, které vyprávěla Šeherezáda svému sultánovy, nebo na nebezpečná dobrodružství Kara ben Nemsího odehrávající se v tajemném Orientě. Ačkoliv punc objevitelství Orient již v řadě případů ztratil, zůstává i nadále obestřen určitým tajemstvím. Toto tajemství však např. v případě Turecka nemusí trvat v žádném případě dlouho.
 
Jistě tato eurasijská země bude vaším cílem spíše v letních měsících, ale pokud toužíte po tajemnu již nyní můžete do Turecka jet ihned, např. za vánočními nákupy do Istanbulu.
 
Bohužel kouzlo Orientu se od časů Karla Maye a Šeherezády trochu změnilo a ten pravý Orient podobný dětským snům asi nenajdete, což se ostatně od čekatelské země na vstup do Evropské unie ani moc čekat nedá. Ale našince určitě velice překvapí. Alespoň pro mne to bylo překvapení příjemné, i když jsem zpočátku musel překonávat vlastní xenofobii. Lidé zde totiž nejenže jinak vypadají, ale hlavně jejich chovaní je naší mentalitě trochu cizí. Smlouvání na bazarech, velká vstřícnost obyvatel, ale i časté obtěžovaní turistů podomními obchodníky jsou situace, které k Turecko neoddiskutovatelně patří a někteří z nás v tom dokonce našli zalíbení. Přiznám se, ale otevřeně, že já stále raději nakupuji v obchodech, kde je cena zboží určena a kde vás žádné velké překvapení týkající se finální ceny nečeká.
 
Ty správné cesty
 
:Než se ale k nějakému takovému smlouvání dostane, musíte se nejprve do Turecka nějak dostat. Protože se jedná o relativně dalekou cestu, upustíme pak asi od cesty pešky a budete muset zvolit nějaký pohodlnější prostředek. Na prvním místě se zejména pro svou rychlost doporučuje letadlo, které ačkoliv je dražší než ostatní prostředky, dopraví vás do cíle nejrychleji a často i za rozumnou cenu (např. v případě charterových letů či u zájezdů např. za již zmiňovanými nákupy do Istanbulu). Tento způsob je však často velkou ranou do rozpočtu a proto vyberete asi variantu cestování autobusem nebo vlakem. Ta druhá zmiňovaná je sice dražší, ale jistě výrazně pohodlnější. Její cena se téměř blíží ceně letecké dopravy, ale cesta vlakem má jistě svá kouzla (na adrese http://sorry.vse.cz/~xhubt01/turecko/ najdete popis velice levné, ale složitější vlakové cesty).
 
Zbývá tedy poslední možnost - autobusy. Asi nejčastěji používaná cesta pro individuální cesty trvá sice více než den, ale její cena se pohybuje v řádech tisíců korun, u nás by jízdenky měla prodávat společnost Bohemia EuroExpress International (http://www.bei.cz/).
 
Nesmíme ovšem zapomenout na další, ale opravdu trochu odvážnou možnost, na cestu stopem. Zde ovšem musíte počítat s případnými časovými ztrátami a hodí se pro ty, kterým je jedno, kdy přesně dojedou.
 
Proč do Turecka
 
Nyní již přibližně tušíte jak se do této osmanské země dostat, ale co zde vlastně návštěvníky čeká? Dá se říci, že téměř vše, od písečných pláží zalitých sluncem, až po rozsáhlé řecké památky či ještě starší podzemní města. Někoho jiného mohou zase lákat i v létě zasněžené vrcholky hor, či přírodní krásy, z nichž řada je zapsána jako chráněné památky Unesco. Dalším častým cílem jsou i zdejší církevní památky, protože se zřejmě jedná o nejschůdnější cestu jak se seznámit s islámem a jeho mešitami jinak než z fotografií.
 
:Istanbul - toto nejznámější turecké město je často nazýváno jako brána Orientu, jednou částí totiž leží ještě na Evropském kontinentu, zatímco svoji druhou částí se již dotýká Asie. I přes svůj význam ale není hlavním městem této republiky, ale je jistě bezesporu tím nejdůležitějším místem. Asi nejznámějšími památkami jsou místní Modrá mešita, Haghia Sophia, Velký bazar (turecky Kapali Carsi) nebo palác Topkapi s přilehlým harémem. Pokud tuto skutečnost doplníte o staré město, nádherný pohled na Bosporský průliv, tak vám jistě dojde, že již jen návštěva samotného Istanbulu je nezapomenutelným zážitkem.
 
Řecké památky - ačkoliv je Turecko vnímáno spíše jako islámský stát, na jeho území existuje velké množství památek ještě z doby Řeckého panování, kdy Malá Asie hrála jednu z klíčových rolí tehdejšího hospodářství. Názvy míst jako Efez, Bergama (Pergamon) či Trója.
 
Turecké pobřeží - zřejmě jedním z nejčastějších důvodů proč turisté do Turecka přijíždějí je jeho pobřeží, moře totiž tvoří tu nejdelší hranici. Na výběr máte mezi mořem Černým a Středozemním. Většinou asi zvolíte to druhé z nich, kdy zejména v jižním Turecku v okolí Antalye vás čeká řada přímořských letovisek s písečnými plážemi a opravdu žhavým sluncem
 
Příroda - dalším lákadlem pro cestu je pak samotná turecká příroda, úchvatná místa jako Pamukkale či Kappadókia jsou sice často stranou turistických cest, ale jejich návštěva se určitě vyplatí.
 
:Kult nakonec?
 
Nakonec tohoto povídání o Turecku si nemohu odpustit jednu maličkost, která zejména lidem ze zemí bývalého bloku bude připadat velice známá. V každém i to nejmenším městečku zde totiž na vás hledí téměř na každém úřadě, obchodě jedna jediná tvář. Velice to tak připomíná někdejší portréty předních komunistických pohlavárů u nás. V tomto případě jde ale o něco malinko jiného. Jméno muže na fotografiích zní Mustafa Kemal Atatürk, kde poslední příjmení volně přeloženo znamená otec Turků. Tento hrdina 1. světové války se zřejmě rozhodující měrou zasloužil o to, že Turecko v dnešních dnech usiluje o vstup do EU a ne, že zde rozhodující slovo mají islámští nacionalisté. Jeho reformy a rozhodnutí totiž změnily obraz Turecka více než tisícileté panování sultánů. I přesto, že některá jeho rozhodnutí byla mylná, jej Turci i nadále považují za svého "otce", takže se nikdy nad jeho portréty na zdech nepozastavujte, místní obyvatelé jsou na tuto záležitost velice citliví.
 
Aleš Svoboda

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz