reklama

 
banan webhosting

Dobré vínko z Šatova

:O tom, že i v naší republice se rodí dobré víno určitě nikdo nepochybuje, ale přiznejte se kdo z vás zná víno i jinak než z láhve koupené v blízském obchodě? Pokud i vy patříte k těm, kteří by potřebovali trochu vinné výchovy pak může být následující tip přesně pro vás.
 
Šatov je stará vinařská obec založená kolem roku 1200, povýšená na městečko roku 1373. Obec většinou patřila premonsterátskému klášteru v Louce. Vinohradnictví a vinařství vzkvétalo v obci odedávna. V kronikach se dokonce uvádí, že jednoho roku při celoročním suchu se urodilo tolikhroznů vína, že bylo doporučeno využívat k domácím účelům raději víno, neboť voda byla velmi zácná. V roce 1876 byla v obci založena továrna na výrobu keramických dlaždic, obklad atd. Velmi známou se stala tzv. šatovská zvonivka. Keramická dlažební kostka, již byly dlážděny ulice a náměstí mnoha měst u nás i v Rakousku. Je jí vydlážděna i celá obec Šatov.
 
Dominantou Šatova je kostel sv. Martina. Dějiny šatovské farnosti a kostela zasahují do 13. století. Až do svého zrušení byl patronem kostela loucký premonsterátský klášter. Na původním gotickém základě, z něhož se dochovala spodní část věže, stojí dnešní barokní stavba z roku 1656. Ke kostelu patří i zajímavá kaple, která byla do 19. století zpustlá. Archeologickývýzkum prokázal, že základem kaple je kruhová stavba kostnice, která byla budovaná u kostelů v raném středověku, především ve 13. století.
 
V Šatově naleznete nejen spoustu soukromích sklípků, ale i dva, které patří Znovínu Znojmo, a.s., tj. Malovaný sklípek a Moravský sklípek. Malovaný sklípek je evropskou raritou, kde na pískovcových stěnách jsou provedeny naivní plastické malby jednorukého malíře, který své dílo maloval při svíčce. Prohlídka sklepa trvá 60 - 90 minut a je spojena s degustací vín. Vstupné je 25,- Kč a prohlídku je nutné obědnat předem u p. Kučery, Šatov 30, tel.: 0624/22 16 78.
 
Pro zájemce sportovního vyžití a cykloturistiky nabízí TJ Tatran Šatov tyto služby:
 
možnost stanování (přímo vedle fotbalového hřiště s velmi kvalitním trávníkem, které si můžete pronajmout), dva tenisové antukové kurty, nohejbalové a volejbalové hřiště. V místě jsou k dispozici sprchy, WC a bufet. Kontaktní osoba p. Matuščin 0624/23 24 04.

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz