reklama

 
banan webhosting

Predjamsky hrad aneb pečení voli z jeskyně

:Poblíž města Postojna se nachází Predjamsky grad, který rozhodně k návštěvě Slovinska patří. Jak říká reklamní prospekt - na světě je mnoho nádherných hradů, ale žádný se tomuto lidskému výtvoru nepodobá. Kupodivu má pravdu.
 
Tato pevnost je totiž vybudována v hoře pod převislou skálou na krasovém ponoru potoka Lokve a již na první pohled vám bude jasné, že se jedná o hrad jen horko těžko dobyvatelný. Neočekávejte proto žádný renesanční zámeček, ale spíše strohý středověký hrad, který dokonale využívá místních přírodních podmínek. Kromě výborné polohy hrad disponuje ještě nečím speciálním - řadou krasových tajných chodeb vedoucích několik kilometrů od hradu. Obránce tak nešlo ani vyhladovět, vše si snadno pořídili z okolních vesnic.
 
O tom, že vše bylo opravdu dokonale promyšleno svědčí i příběh, který se váže k asi nejznámějšímu majiteli - rytíři Erasmovi. Ten padl kdysi v nemilost u císaře Fridricha III. (nejprve zabil jednoho z jeho příbuzných a pak si "přilepšoval" loupeživými výpravami proti obchodním karavanám) a musel se proto před jeho vojsky bránit ve svém hradě. Ten se ale pro císařovy žoldáky ukázal jako velice těžké sousto a i po ročním obléhání je Erasmus dokázal rozčílit čersvě upečeným volem a nebo čerstvými třešněmi, které získal tajnou krasovou chodbou. Na konec tedy, ostatně jak už to tak obvykle chodí, pomohla vojákům pouze úplatnost jednoho ze sloužících. Ten přislíbil dát vojákům tajně zprávu v okamžik, kdy bude rytíř sedět na záchodě. V ten moment císařští vojáci předsunutý záchod katapultovanými kameny rozstříleli. Tolik legenda vážící se k roku 1484.
 
:A zajímavý není jen tento pikantní příběh, ale i vlastní hrad, který kromě architektonických skvostů nabízí výhledy do krajiny a možnost prohlídek přilehlých jeskyní (vlastní Erasmovu cestu, případně i další jeskyně). Při prohlídce interiéru hradu neočekávejte žádnou skvostnou vnitřní výzdobu, naopak se asi spíš trošku podivíte současným obyvatelům hradu - umělým paňácům, kteří spíše než dobovou atmosféru vyvolají shovívavý úsměv. To ale nemění nic na skutečnosti, že hrad by jste měli do svého cestovního itineráře rozhodně zařadit.
 
Užitečné informace
 
* vstupné do hradu: 700 SIT ( hrad je možné navštívit kdykoliv)
 
* vstupné do jeskyň: 700 SIT (jen v určený čas, dohromady s prohlídkou hradu 1 200 SIT)
 
* za cca 2 000 - 4 000 SIT lze prolézt Erasmovu cestu a další krasové jeskyně v okolí
 

 
Informace: Postojnska jama, turizem
 
Jamska c. 30
 
6230 Postojna
 
tel. (386) (67) 25 041

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz