reklama

 
banan webhosting

Carské vojsko a kůň Převalského

:Většina lidí asi rozlišuje výročí připadající na různé dny na dvě kategorie - na ty důležitá (tehdy když je svátek spojen s volnem) a na ta ostatní. Výročí, o kterém bude řeč v tomto textu patří do té druhé kategorie, takže na první pohled asi nic zajímavého, ale přesto může být určitě zajímavé připomenout si umrtí muže, který jako jeden z mála carských důstojníků nepřinášel do okolních zemí smrt ale naopak snažil se je poznat a porozumět jim - řeč totiž bude o Nikolaji Michajloviči Prževalskem.
 
Výročí jeho smrti připadá na včerejší první listopadový den, neboť právě 1.11.1888 poblíž rusko-čínských hranic v městečku Karakol (to bylo později na jeho počest přejmenováno na Prževalsk). Tehdy zemřel jeden z největších ruských cestovatelů (narozen 12.4.1839), který při banálním lovu na řece Ču onemocněl a zemřel. Nemůže se tedy "pochlubit" žádnou hrdinskou smrtí jako někteří jiní cestovatelé, ale hovoří za něj jeho činy. Tento carský důstojník totiž toho za svůj život dokázal opravdu mnoho. Jeho touha po cestování a zájmy o přírodní jevy jej velice odcizily představám, které zřejmě armáda s tímto mužem měla. Vše pak začalo po přeložení na vlastní žádost roku 1867 na dálný východ, kdy začal zkoumat usurijský kraj. Po účasti na expedici zabývající se právě zkoumání tohoto kraje bylo již vše rozhodnuto a důstojníkův osud byl zpečetěn.
 
Zbytek života již strávil na cestách hlavně po středoasijských pouštích a v asijských velehorách. Životním snem se mu pak stalo hledání bájné Lhasy, ke které se mu však nikdy v životě nepodařilo proniknout. Za to je po něm pojmenováno několik přírodních krás a také známů kůň Převalského, jehož kresbu vidíte i na této stránce.
 
:

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz