reklama

 
banan webhosting

Ulovte si svoji ligni

:Jistě je všichni znáte, ty tiché blázny, co sedí u vody a čekají až ryba zabere. Tedy tak nějak si alespoň většina z nás představuje rybáře. Taková představa však v žádném případě neplatí při lovu ligní, česky řečeno sépií.
 
To je zábava opravdu akční a jedná se o skutečný lov.
 
V žádném případě nečekáte, až sépie připlave polkne návnadu a vše je hotovo. Při tomto lovu musíte mít nejen štěstí, ale hlavně dostatek trpělivosti, umu i síly v pažích.
 
Vlastní náčiní potřebné k lovu je velice jednoduché, stačí stará známá pytlačka avšak ze speciální návnadou ve tvaru ryby. Pak si stačí najít pěkné místo na pobřeží, které je v noci dobře osvětlené. Sépie jsou totiž světlem přitahovány a v podvečer jsou k němu lákány přímo magickou silou. Pak již jen stačí nahodit návnadu do vody a simulovat trhavé pohyby ryb.
 
Prakticky to tedy znamená, že si odměříte kus vlasce s návnadou, ten pak roztočíte a v oblouku návnadu vypustíte tak aby dopadla co nejdále. Pak za vlasec trhaně taháte a snažíte se zaujmout mořské potvory - chobotnice, sépie a jim podobné. Pokud se to podaří nastává ten pravý lov. Odhadnout přesně okamžik, kdy ještě musíte ucuknout aby lovec neztratil zájem a přitom mu dát dost času aby kořist uchopil. Pokud se tak stane pak jen rychle škubnout a úlovek je váš.
 
Já osobně jsem si podobný lov vyzkoušel při návštěvě Chorvatska a opravdu na něj zejména suchozemci jako my nikdy nezapomeneme. Protože jsme ovšem neměli to správné náčiní musel nám postačit starý zapalovač přivázaný na kusu provázku. Už samotné nahazování nás zabavilo na dobrou hodinu, než jsme získali trochu cviku. Teprve poté nastal vlastní lov. Predátoři se sice chvíli dívali na novou kořist trochu podezíravě, ale přesto jsme některé na starý červený zapalovač nalákali. S překvapením pak můžete sledovat, jak se ještě před chvíli nehybný balvan proměňuje v malou chobotničku nebo jak z potemnělého moře připlouvá červená sépie. Nyní již stačí jen čekat, sem tam škubnout návnadou a vyhlížet okamžik vítězství, kdy vám sednou na lep - v našem případě úplně stejně jako při čtení tohoto článku - jen virtuálně. Na zapalovač totiž nic nechytíte...
 
Aleš Svoboda

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz