reklama

 
banan webhosting

Čech v Paříži 3. - Geografie

: Paříž je na první pohled placka. Leží v centru Pařížské pánve, která je jádrem rozsáhlé Severofrancouzské nížiny, úrodné zemědělské oblasti. Střed města protíná řeka Seina (jen tak mimochodem, Paříž je největším francouzským říčním přístavem), a to zhruba 150 km od svého ústí do kanálu La Manche. Jen malý kousek od Vincenského lesíka pohlcuje Seina jinou významnou řeku, Marnu. Střed historického jádra města je tvořen dvěma ostrovy na Seině, jedinými na území metropole: Ile de la Cité a Ile Saint Louis. Leží těsně vedle sebe a oba jsou zcela zastavěné (na prvním stojí např. Notre Dame a Justiční palác), takže častokrát v podstatě ani nepostřehnete, že jste po mostě přešli řeku. Seina je totiž v místech kolem ostrovů mnohem užší (od 40 do 80 metrů), než jinde ve městě (kolem 150 metrů, Vltava má u Karlova mostu přes 250 m).
 
Taková procházka těmito místy je opravdu úchvatná (ať kvůli zmiňované starobylé zástavbě a monumentům, úzkým uličkám na ostrově Svatého Ludvíka, květinovému trhu), navíc se tady můžete cítit zcela bezpečně. Díky policejní prefektuře se toto místo chlubí jedním z největších soustředění policistů v hlavním městě. Avšak diametrálně odlišný zážitek nabízí projížďka po řece. Odjezd Bateaux - Mouches (výletních parníčků, jejichž název je odvozen od pojmenování lyonských loďařů, kteří v minulosti stavěli lodě) je v létě každých 30 minut z přístaviště Port de la Conférence (na pravém břehu mezi mosty Pont de l´Alma a Pont des Invalides, metro Alma-Marceau) odkud míří k proti proudu řeky, otáčí se kolem ostrova sv. Ludvíka a plují zase zpět. V nabídce tu najdete jak prostou projížďku (40 F za dospělého), tak komentovanou exkurzi (ovšem ne v českém jazyce) nebo večerní plavbu s lampiony a večeří na palubě. Dalšími společnostmi zajišťujícími výlety po řece jsou Bateaux-Vedettes de Paris (odjezd z přístaviště port de Suffren, metro Champ de Mars-Tour Eiffel), Bateaux Parisiens (odjezd z přístaviště port de la Bourdonnais, metro Champ de Mars - Tour Eiffel nebo Pont de l'Alma) a Paris-Canal (odjezd z přístaviště port de Solférino, metro Solférino Musée d'Orsay).
 
: Seina a její nábřeží (zahrnutá na seznamu světových památek UNESCO), všechna kamenná, přímo svádí k rozmanitým toulkám a množství laviček vybízí k pěknému posezení. Ovšem kdo hledá pravou romantiku, neměl by vynechat pařížské kanály. Nemyslím stoky pod zemí, ale průplavy, spojující Seinu s okolními řekami. Za místa, která jsou pro ně určující, můžeme označit vědecko-technické zábavní centrum La Vilette (19. ar.), nacházející se na soutoku kanálů Ourcq a St. Denis a Place de la Bastile (na rozmezí 3, 4 a 12 ar.), ležící mezi podzemním úsekem kanálu St. Martin a port de l´Arsenal - viz. 1. obr.
 
Před turisty stojí dvě možnosti. Můžete nastoupit na výletní loď (Canauxrama, cena 80 F pro dospělé) v kanálu Arsenal (Port de Plaisance, metro Bastille) a vydat se tak podzemní částí kanálu pod Place de la Bastile přes kanál St. Martin až do Bassin de la Villette, tedy pár set metrů před La Vilette. Námět na ideálně strávené odpoledne, které je navíc ohraničeno návštěvou dvou mimořádně zajímavých míst. Pro náročnější je tu druhá varianta. Jít samozřejmě pěšky a vychutnat si tak poetiku poklidných pařížských čtvrtí. Jejich nábřeží jsou především za nedělních odpolední plná důchodců hrajících tradiční francouzskou hru pétanque, pejskařů a cyklistů. Kanály přetínají spousty mostů (i zvedacích) a různých mostíků a lávek, voda někde dosahuje až nad úroveň silnice, jinde teče hluboko pod její úrovní než se ztratí v podzemním kanále. Ovšem ten můžete bez problémů sledovat, jelikož vede přesně pod středem bulváru Richarda Lenoira, v oněch místech na kterých se nachází zelený pás parčíků a dětských hřišť. Někde má kanál vzhled klidného jezera, jinde to je rychle proudící řeka.
 
A ještě jedna poznámka. Kdo chce ušetřit pár franků, může spojit plavbu po Seině a kanálech v jednu akci. Společnost Paris Canal nabízí každý víkend zhruba tří hodinovou projížďku mezi muzeem d'Orsay a parkem la Villette. Nejprve se musíte zarezervovat na telefonu 01.42.40.96.97 a pak stačí přijít v 9:30 na nábřeží Anatole France u muzea d´Orsay (metro Solférino) nebo ve 14:30 do parku la Villette (metro Porte de Pantin). Cena je 100 F pro dospělé.
 
: Co se týče ostatních vodních ploch, převládá ohromné množství umělých jezírek a rybníčků v nesčetných parcích. Pouze v obou lesících lze nalézt významnější jezera, lépe řečeno rybníky, jelikož byla vybudována v 19.století. Ve Vincenském je to Lac Daumesnil (napájené vodou z Marny) a v Bouloňském je jich hned několik. Největší z nich, z něhož vytéká potok Longchamp, se jmenuje Lac Inférieur. Následuje Lac Supérieur a několik dalších, všechna zásobovaná vodou ze Seiny.
 
Paříž leží v mírném pásu, kde převládají smíšené lesy, ale její parky, to je o něčem úplně jiném. Je jich 338: od menších travnatých ploch až po překrásné zahrady a lesoparky - mezi ně je třeba řadit oba už několikrát zmíněné lesíky.
 
I když jsme na začátku mluvili o rovinách, ve kterých město leží, neznamená to, že se tu sem tam nějaký pahrbek nezvedá. Podobně jako Řím, rozkládá se Paříž na sedmi pahorcích. Nejznámější z nich je Montmartre (130 metrů), na němž se vypíná bazilika Sacré Coeur. Je to opravdu nepřehlédnutelný bod při pohledu na město, avšak ne nejvyšší. Naopak nejnižšími místy jsou nábřeží Grenelle, ležící pouhých 26 metrů nad hladinou moře, a ulice Leblanc ve 30 metrech nad mořem. Vše názorně ukazuje obrázek. Ale aby bylo jasno, v moři budov hledejte dominanty a nejvyšší body především v monumentech jako je Eiffelovka, mrakodrap Mont Parnasse či Nový Vítězný oblouk. Paříž je zkrátka především moderní velkoměsto.
 
Josef Křenek
 

 
Příště: Počasí

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz