reklama

 
banan webhosting

Pohled do zákulisí

:""Když nastupuje nový (americký) prezident, trvají oslavy tak týden. A pak má ještě sto dní na to, aby vůbec začal něco dělat..."" Právě takto začíná jedna z kapitol vynikající knihy Washington do uzávěrky, jejímž prostřednictvím máte možnost nahlédnout do politického zákulisí USA. A to za vynikající cenu.
 
Autory knihy jsou novináři Jiří Majstr a Stanislav Mundil. Díky stylu, kterým knihu napsali, se dozvíte řadu informací způsobem, který zaručuje, že se nebudete ani chvíli nudit. Při čtení najdete nejen odlišnosti mezi českou a americkou politickou scénou, ale také řadu podobností: ""Když prezident Bill Clinton v roce 1994 vyrukoval s hlavním bodem svého programu, zákonem reformujícím zdravotní péči - pravda nijak vynikajícím a hlavně 1100 stránek tlustým - zastavili jeho protivníci tento návrh jednoduše: vyprodukovali dva další plány, každý o 1100 stranách, a zahájila se debata o všech třech. Jestliže nedebatují až dodnes, je to jen proto, že byly mezitím volby.""
 
Většinu informací o americkém politickém systému se v knize dočtete jakoby mimochodem - na pozadí skutečných drobných příběhů, které autoři vyprávějí. Časově je kniha zasazena do doby od nástupu prezidenta Clintona v roce 1992 po počátek roku 1996 (pokrývá tedy takřka celé jedno volební období).
 
Již názvy jednotlivých kapitol a podkapitol naznačují, že se autoři věnují politice jako takové, ale i soukromí nejmocnějšího muže USA (Neznámý muž z Naděje, Prezident a Kongres, Kongres a prezident, Kuloáry moci, Skandály nebo Hillary Clintonová, úspěšná manželka). Ono jedno s druhým ostatně velmi úzce souvisí.
 
Řeč je také o novinách a novinářích (k USA Today: ""Ale od samého počátku se listu pohrdlivě přezdívalo McPaper s tím, že má k novinám asi stejně daleko, jako McDonaldův hamburger k jídlu."") a samozřejmě o běžných občanech USA (""jeden průzkum ukázal, že Američané se ve valné většině domnívají, že černochů je dvakrát více než skutečných 12 procent obyvatel."") A také o řadě významných osobností amerického politického života včetně bývalých prezidentů. Na konci nechybí přehled osobností ani časová posloupnost událostí s daty.
 
Kniha Washington do uzávěrky je jednou z těch, které by neměly chybět ve vaší knihovně. Při rozhodování o koupi může sehrát svou roli i cena - kniha vyšla v roce 1997 a teď ji můžete pořídit ve výprodejích za 25 - 30 Kč. Poměr ""cena/výkon"" je tedy skutečně nepřekonatelný.
 
Petr Mandík

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz