reklama

 
banan webhosting

Jak vyjít se stopami a Fahrenheity

Jen co vytáhnete paty mimo Evropu, začnou vám obchodníci nabízet zboží v měrných jednotkách, se kterými se na starém kontinentě potkáte jen sporadicky. Jakápak je to asi teplota, 78 stupňů Fahrenheita a kolikpak asi měří 15 palců? Přepočty naštěstí nejsou složité.
 

 
Teplota:
 
Při převodu stupňů Fahrenheit na stupně Celsia prostě odečtete 32 a výsledek vydělíte dvěma (přesný přepočet je odečíst 32 a vynásobit 0,55). 78 stupňů Fahrenheita je tedy přibližně příjemných 23 stupňů Celsia (a přesně 25,3 - tady možná zmiňme ještě jednu pomůcku - pro přesný výpočet můžete číslo vydělit dvěma a přičíst 10 %).
 

 
Délky:
 
Nyní se vydejme se na nákupy koberců a látek. Při převodu palců na centimetry se násobí 2,54 (jeden palec je tedy 2,54 cm), stopy na centimetry převedete vynásobením 30. Jeden Yard činí 91 cm, jedna míle 1,61 kilometru.
 

 
Váhy:
 
A teď si dáme něco k jídlu. Ano, budeme vážit. Jedna unce (ounce) váží 28,35 gramů, jedna libra (pound) 0,45 kg. Pokud budete pořizovat něco většího, potom vězte, že britská tuna váží 1016 kilogramů a americká 907 kilogramů.
 

 
Plocha:
 
Budete-li v zahraničí kupovat půdu, potom vězte, že jeden akr měří 0,4 hektaru.
 

 
Objem:
 
A na závěr trochu svlažíme hrdlo (nebo možná nádrž automobilu). Imperiální galon obsahuje 4,55 litru, americký jen 3,79.
 

 
(pen)
 

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz