reklama

 
banan webhosting

Ráj za 150 korun na noc

: Možná jste opálení, odpočatí a pořád ještě trochu přejezení tropického ovoce. Nejvyšší čas vydat se někam, kde si ještě trochu protáhnete nohy, užijete modré koberce kvetoucích hořců a nadýcháte se čerstvého horského vzduchu. A když budete mít štěstí, může se vám poštěstit to, co nám: budete mít naši nejvyšší horu jenom pro sebe.
 
Přiznávám - do Krkonoš jsme vyrazili už na přelomu srpna a září, tedy v době, kdy byly ještě sluneční paprsky podstatně štědřejší než dnes. Ale pokud se splní předpovědi meteorologů, pár teplých dnů nás ještě čeká. Tak proč nestrávit jeden prodloužený víkend třeba v Peci pod Sněžkou?
 
Tento podzimní termín má jednu nespornou výhodu - Krkonoše budete mít z velké části jen pro sebe. Nám se dokonce v jedno páteční odpoledne (v 16:20) podařilo dorazit po Traversu pod Sněžku, která byla úplně prázdná. Dokážete si představit to božské ticho? Lanovku předčasně vypnuli a pěšky se tam zřejmě nikomu nechtělo...
 
V Peci bývá na podzim také mnoho volných pokojů a ubytování může přijít i okolo 150 Kč na osobu a noc. Tuzemské ceny vás čekají i v restauracích a ani na vrcholcích nedosahují výšin obvyklých v zahraničních letoviscích. Pojďme ale od peněz směrem do hor - tedy k místům, na která se můžete snadno vydat. Zvolili jsme 3 tipy na túry, jejichž délka se pohybuje mezi 18 a 23 kilometry. Pro zdatné turisty tedy procházka na odpoledne, pro rodiny s dětmi pěkný výlet na celý den.
 
Varianta 1: Z Pece pod Sněžkou po zelené značce nejprve docela hodně do kopce, pak však cesta zvolňuje, k chalupě Na rozcestí. Odtud po červené na Výrovku - mimochodem - tady je poslední šance se rychle vrátit zpět - po zelené směrem na Čertovy schody. Jinak po červené na Luční boudu (tady čekejte chladno - je to klimaticky zvláštní místo, ale neptejte se mě proč) a po modré na Obří sedlo. Pokud vás nebolí nohy, můžete se vydat po červené na Sněžku, jinak po modré nádhernou cestou Obřím dolem zpět do Pece.
 
: Varianta 2: Po žluté strmě do kopce na Kolínskou boudu (už je v provozu). Odtud po červené na Černou horu - a na odbočku k televizní věži (přece si pohled na ni nenecháte ujít!). Kousek zpět po červené a pak na žlutou, přes rašeliniště (pokud budete mít čas, stojí za to si je projít - samozřejmě po dřevěných cestičkách) na Vlašské boudy, dál po zelené na Thámovy boudy, po modré na Červenokostelecké, po zelené na Javorské a po žluté zpět do Pece. Je to trochu cik-cak, ale moc hezká cesta.
 
Varianta 3: Tentokrát největší stoupání překonáme lanovkou - směr Sněžka, ale vystoupíme už na Růžové hoře (jízdné pro dospělého přijde na 80 Kč, až na Sněžku je za 140 Kč). Odtud po žluté na Sněžku, po červené na Jelenku (cesta ale byla na konci rozvrtaná, nic moc) a odtud přes Travers po zelené zpět. Tento úsek cesty je opravdu nádherný. Nejdřív zdánlivě nedotčený les, pak výhled na okolní hory. Odtud po žluté na Růžohorky a po zelené zpět do Pece. Tentokrát je to trochu kratší, ale také to stojí za to.
 
Šťastnou cestu!
 
Petr Mandík

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz