reklama

 
banan webhosting

Sova, která kuká

: Díky svým nápadně velkým očím vidí neuvěřitelně dobře i v noci. Stejně dobře i slyší. Navíc mají velmi jemné peří, takže dokážou létat takřka neslyšně. Kdo? Samozřejmě sovy, živočichové, se kterými se můžete setkat na nejrůznějších místech světa.
 
Nejrozšířenější sovou je zřejmě sova pálená, která se původně vyskytovala především ve skalnatých oblastech. V pralesích jihovýchodní Asie žije sova rybí, která na mělčinách loví ryby, v severské tundře zase můžete narazit na sovici sněžní. Největší evropskou sovou je výr velký, v Severní Americe zase můžete potkat jeho příbuzného výra virginského. Na naší fotografii je pak k vidění menší druh, výreček malý, který obývá Evropu, Asii a Afriku.
 
Sovy se živí většinou drobnými savci a ptáky, nepohrdnou však ani obojživelníky, rybami nebo hmyzem. Části potravy, které nemohou strávit, vyvrhují ve formě chuchvalců, nazývaných vývržky. A na závěr zmiňme ještě jednu pozoruhodnost - v Austrálii žije sova skvrnitá, která vydává zvuky podobné kukání kukačky.
 
(pen, dom)


 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz