reklama

 
banan webhosting

Do světa na koni

Dnes už se patrně do světa na hřbetě koně nevydáte, ale před nějakými 500 lety byl tento způsob cestování pochopitelně zcela běžný - nebylo totiž příliš alternativ. V následujícím textu vám předkládáme poněkud neobvyklý cestopis. Napsal ho totiž jistý Jaroslav, cestopisec výpravy Albrechta Kostky z Postupic, která nesla depeši krále Jiřího francouzskému králi Ludvíku XI.
 
Jednalo se tedy o diplomatickou misi, účel cestování v té době poměrně běžný. I při něm člověk mohl spatřit krásy jiných krajů - byť ze zcela jiného úhlu. Text přinášíme jen v mírně upravené podobě - aby se při zachování čitelnosti nestírala historická patina.
 
Ve středu po svaté Žofii (15. 5.) v hodinu třináctou vyjeli jsme z Prahy. První noc jsme přečkali v Berouně, 3 míle od Prahy. Druhý nocleh v Plzni, 7 mil od Berouna. Třetí nocleh v Tachově, 6 mil od Plzně, u pana Buriana; a tu jsme byli v neděli, den svatého Ducha, a ctěni jsme od pana Buriana počestně. Čtvrtý nocleh v Unczygli, městě markrabě bramburského, 7 mil od Tachova. Ten den jsme snídali v klášteře Walczasyech, 4 míle od Tachova, a ctěni jsme od mnichův
 
Před tím klášterem jako půl míle, v lesích, potkal nás houf jakýchsi Němcův, jižto na pohany táhli . . . A když jsme do Unczygle na nocleh přijeli, tu na nás Němci škaredě hleděli.
 
Pátý nocleh v úterý letniční v Payerraytie, také městě markrabě bramburského, šest mil od Unczygle. A ten den jsme snídali 3 míle od LTnczygle v městečku markrabově jménem Fars a snídali jsme v hospodě, ano kněz jakýs šenkuje víno, pivo etc., a všechno nám na libry prodával, víno, pivo, chléb i seno etc., a všecko zmíry draho: libra ryb za 5 grošův, takže jsme 2 zlaté uherské za snídaní dali.
 
Zdá se, že starosti našich cestovatelů se při cestě směrem na západ za posledních 500 let příliš nezměnily :-).
 
(pen, dom)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz