reklama

 
banan webhosting

Cesta do Indie

Indie je sedmou největší zemí na světě. Má velmi divokou historii i zdánlivě nevyčerpatelné přírodní bohatství. Na severu země zasněžené vršky Himalájí, na jihu teplé pobřeží Indického oceánu. Společnost rozdělenou do kast a řadu národních parků. A samozřejmě Taj Mahal.
 
: Asi 4,5 % území země jsou chráněna v 57 národních parcích a v desítkách přírodních rezervací. Žijí tu lvi, tygři, panteři, leopardi, nosorožci, sloni, antilopy, bizoni, hyeny, šakali, medvědi, divoká prasata, řada druhů opic, ale i divocí psi. Nad nimi létá pestrá směsice ptactva a po zemi (nejen) se plazí kobry, hroznýši nebo krokodýli. Prostě pestrá směsice. Pestré je i prostředí, do kterého se v Indii můžete dostat. Již zmíněné stále zasněžené vrcholky Himalájí i hluboká údolí na severu země, nížiny a pahorkatiny dále k jihu, na jihozápadě pak pohoří Západní Ghaty. Suché pouštní a polopouštní podnebí na severozápadě v Rajasthanu, chladné a velmi vlhké vysokohorské na severovýchodě v Assamu. Jihozápadní monzun přináší deště od půlky října do prosince, na severu mezitím pomalu přichází chlad, ale jih zůstává příjemně teplý. Od února se zase i v severnějších oblastech otepluje, duben v centrální Indii už některé průvodce označují za nesnesitelně horký.
 

 
Historie
 
První velká civilizace vznikla na území dnešní Indie někdy okolo roku 2 500 před naším letopočtem. Její centra, města Mohenjo Daro a Harappa, leží v oblasti okolo řeky Indus (dnes Pákistán). Říši vládli duchovní, kteří hlásali Hinduismus. Ve 13. století před naším letopočtem přišli ze střední Asie Árjové a zahájili éru védské kultury. Vznikly nejstarší indické státy mahádžanapady. V 6. a 5. stol. př. n. l. působili v Indii Buddha a Džina. Indie je směsným kotlíkem různých kultur a náboženství - hinduismu, buddhismu (na vzestupu po roce 500 př. n. l.), islámu (od 12. století) i křesťanství. Hinduismus sám o sobě je přitom sám širokým komplexem náboženských směrů, z nichž nejvýznamnější jsou višnuismus a šivaismus. Hlásaným cílem hinduismu je konečné duchovní vysvobození ze stálého koloběhu existencí. Jeho striktní pravidla ovlivňují život společnosti i jednotlivců, které dělí do kast. Příslušníci nejvyšší kasty se nazývají bráhmané - jedná se o kněze, náboženské učitele - v současnosti však vykonávají i světská povolání.
 
: Území dnešní Indie bylo po většinu času rozdrobeno do řady menších útvarů. Ve 3. století př. n. l. vládce Ašóka řadu z nich sjednotil. Od 4. do počátku 7. století trvala říše Gupta, která bývá označována za zlatou líheň poétů, literátů a umělců. I ona se však posléze rozpadla, aby byla řadou mini říší. Jih země se vyvíjel odlišně od severu. Jeho prosperita byla čím dál více založena na obchodu s Evropou a severní Afrikou, především s Egypťany a Římany. Na konci 12. století přišli muslimové, v roce 1206 vznikl tzv. dillíský sultanát, který ovládl takřka celé území dnešní Indie. Ani ten se však neudržel. V 16. století se chopila vlády dynastie Mughalů a Indii opět sjednotila. Toto období bylo příznivé pro architekturu, umění a literaturu.
 
V 16. století přišli Portugalci, od 17. století však rostl vliv Britů. V roce 1612 vzniká Východoindická společnost (East India Company) a na počátku 19. století získávají Britové po řadě bojů pod svou správu celou Indii. Dobývají železo, pěstují čaj, kávu a bavlnu. A staví železnici.
 
V roce 1858 bylo poraženo Velké indické povstání a Indie se stala britskou korunní kolonií. Rok 1947 je rokem nezávislosti (velkou zásluhu na tom měl M. Gándhí) Indie - současně dochází k oddělení Pákistánu a dnešního Bangladéše. To má ovšem za následek gigantický exodus - 10 až 15 milionů lidí opouští své domovy. Muslimové utíkají do Pákistánu, hinduisté do Indie. S Pákistánem vede Indie neustálé boje o území Kašmíru (největší konflikty v letech 1965 a 1971 - severozápad země je obecně pro turisty stále nebezpečným územím). Od roku 1950 je Indie republikou. Je členem Commonwealthu.
 

 
Praktické informace
 
Indii tvoří 25 států a 7 teritorií. Úředním jazykem je hindština a angličtina, v jednotlivých svazových republikách také místní jazyky (v Indii existuje na 700 jazyků a dialektů). Hlavním městem je Nové Dillí (New Delhi). Navzdory vžité představě nejsou všichni hinduisté vegetariáni, obzvláště na severu se jí masa poměrně dost. Na jihu se často jí bez příborů, jen prsty pravé ruky.
 
Měnou je indická rupie, která má 100 paisů. Rupie se nesmí vyvážet ani dovážet do země, jinak je ale plně směnitelná. Platební karty nebývají ve větších městech problémem. V Indii je poměrně lacino a dá se předpokládat, že když budete počítat s cenami podobnými těm českým, ještě něco ušetříte. Nejlevnější jídlo tu pořídíte už od (po přepočtu) 40 Kč, velmi levné ubytování asi za čtyřnásobek. Za vyšší kvalitu je však třeba si výrazně připlatit. V restauracích nebývá zvykem nechávat dýško.
 

 
Kdy jet
 
Říci obecně, kdy je v Indii nejpříjemnější počasí, je vzhledem k odlišnosti jejích jednotlivých částí velmi obtížné. Nejčastěji se doporučuje k návštěvě období od října do března, ačkoli jih země má poměrně příjemné klima takřka po celý rok a např. na severovýchodě země bývá prý nejpříjemněji od dubna do srpna. Doporučujeme se podívat na podrobné informace o počasí na našich stránkách.
 
V Indii se během roku koná řada slavností, které stojí za to vidět. Každý rok v lednu se v Dillí koná Festival republiky s průvodem, na severu země se v únoru koná hinduistická oslava konce zimy Holi, při které po sobě lidé stříkají obarvenou vodu. Na přelomu srpna a září se slaví na počest boha se sloní hlavou Ganeše, v listopadu přichází ""Velbloudí festival"" v Puskaru a také Divali, prý nejveselejší oslava hindského roku na počest řady bohů.
 

 
Kam se podívat
 
V Dillí se nenechte odradit davy lidí ani silně znečištěným ovzduším. Je tu totiž spousta věcí k vidění. Rudá pevnost (Lal Qila) se zahradami, s hradbami z roku 1638 a se známou branou Lahore. Chandni Chowk je hlavní ulicí města, na které najdete mj. obrovský trh. Nachází se tu i Haymunův hrob z poloviny 16. století, zachovalý příklad rané mogulské architektury a v tomto smyslu předchůdce slavného Taj Mahalu v Agře. Je tu i 73 metrů vysoká věž vítězství Qutab Minar. A ulice Khari Baoli, kde můžete nakoupit jakékoli koření, na které si vzpomenete. A řadu těch, o kterých jste nikdy ani neslyšeli. A samozřejmě nesmíme opominout Nové Dillí - pomník britské nadvlády nad Indií.
 
Město Bombay (Mumbay) bylo dlouho vstupní branou do země. A to díky svému přístavu. Památkou na koloniální éru je Colaba, koloniální ""značka"" a skutečná ""fyzická"" brána do země. A také stará britská pevnost mj. s Victoria Terminem, vypadajícím sice spíše jako katedrála, ale s daleko přízemním účelem - sloužil jako sklad zboží. K dalším pamětihodnostem patří bombajská univerzita, trhy Crawford a Kalbadevi nebo kamenné chrámy na blízkém Sloním ostrově (Elephanta Island). Nedaleko se nachází také národní park Sanjay Gandhi.
 
Ve městě Goa zase naleznete řadu památek na portugalskou přítomnost v Indii. Za vidění stojí jak kostely a katedrály (Sv. Sebastiána, Sv. Františka z Asissi), za zkoušku i projížďka po řece Mandovi. A míříte-li na divoké párty, prý je potkáte nejspíše v Anjuně nebo Arambolu.
 
Kalkata (Calcutta), původní hlavní město britské Indie, bývá označováno za město zábavy. Nechybí tu (obvyklá) pevnost ani pomník britské nadvlády z bílého mramoru. Můžete tu navštívit rozsáhlé Indické muzeum nebo botanickou zahradu. A palác Kali.
 
Řekne-li se Agra, každému se patrně vybaví palác Taj Mahal, jeden ze symbolů Indie. Jde o mausoleum, jež nechal postavit vládce Shah Jahan na památku své druhé ženy Mumtaz Mahal, která zemřela při porodu jejich dítěte v roce 1631. Stavba paláce trvala více než 20 let. I v Agře najdete pevnost a další památky.
 
K návštěvě se doporučují i další indická města, za všechny jmenujme Varanasi, centrum hinduismu, město odpočinku Shimla s nádherným přírodním okolím, růžové město s velkým trhem Jaipur, romantický Udaipur nebo přístav Cochin. Tichá vesnička Khajuraho je známa svými chrámy - uctívajícími sluneční bohy, svaté býky a hlavně - alespoň z hlediska přitažlivosti pro turisty - sex. Kerala je zase jméno vhodné k zapamatování pro všechny, kdo chtějí navštívit území s unikátní kombinací řek, jezírek a kanálů. A nebo raději zamíříte do největšího národního parku Kanha?
 
Při cestách po Indii lze využít vlaků nebo autobusů, případně si půjčit auto. Ve městech lze využít i služeb rikši. Je dobré vědět, že jak autobusy, tak vlaky, se od sebe velmi liší - podle zvolené třídy. Za zkoušku prý stojí spodní i horní konec stupnice - na tom spodním je ale třeba být připraven na všechno. Hlavně na boj o ""místo pro vlastní tělo"".
 
Na závěr ještě přidáváme adresu cestovatelského rozcestníku pro cesty do Indie: http://indiafocus.indiainfo.com/tourism/index.html - v anglickém jazyce.
 
(pen, dom, zahr)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz