reklama

 
banan webhosting

Stopařův průvodce - po Galaxii

:Kladnější recenzi na knihu, než je ta, kterou zde přinášíme, už patrně nikdy na našich stránkách nenajdete. Týká se totiž knihy, která je výjimečná a nebál bych se říci, že geniální. Knihy, která je sice tak trochu i o cestování, ale užitečných informací pro své cesty v ní patrně mnoho nenajdete. Tedy - kromě rady, abyste si nikdy nezapomněli ručník.
 
""Pozemšťané! Věnujte pozornost tomuto hlášení,"" píše se v prvním českém vydání na prvním listu hned za obálkou. ""Vaše planeta je bohužel jedna z těch, které jsou určeny k demolici. Celá akce bude trvat necelé dvě pozemské minuty. Děkuji vám,"" píše se dál. Aniž bych chtěl prozrazovat cokoli z děje, snad se nedopustím velkého prohřešku, když už zde konstatuji, že jak bylo řečeno, tak se i stalo.
 
Demolici však přežilo několik pozemšťanů a s jedním z nich, Arturem Dentem, prožijete v knize neuvěřitelná, ale především inteligentním humorem autora okořeněná dobrodružství. Kromě Arthura se setkáte i s řadou dalších postav, z nichž mně osobně nejsympatičtější je depresivní robot Marvin. Jen krátká citace: ""Si myslíte, že máte problémy, ozval se Marvin, jako by hovořil k čerstvě zabydlené rakvi...""
 
Prohlásit o této knize, že se jedná o SCI-FI, by bylo nepřípustné zjednodušení. Nejspíše se jedná o humoristický román, jehož kulisou je celý vesmír.
 
Knihu Stopařův průvodce po Galaxii Douglase Adamse vydalo poprvé nakladatelství Pan Books v Londýně a v Sydney v roce 1981, u nás vyšla poprvé společně s druhým dílem (Restaurant na konci vesmíru) v roce 1990 v Odeonu ve vynikajícím překladu Jany Hollanové. Následovaly ještě další 3 díly: Život, vesmír a vůbec, Sbohem a dík za všecky ryby a Převážně neškodná. Možná jsou trochu slabší, než díl první, ale rozhodně budou i přesto patřit k tomu nejlepšímu, co si můžete přečíst.
 

 
Petr Mandík

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz