reklama

 
banan webhosting

Spiknutí živlů

Končící monzunová sezóna si v jižní Asii opět vyžádala svou daň. Pětidenní vytrvalý déšť v minulém týdnu přinesl záplavy, které vyhnaly z domovů více než 10 milionů lidí. Zatopeny jsou rozsáhlé oblasti, voda odnesla domy a zničila silnice i elektrická vedení. Přinášíme podrobnou zprávu o tom, kterým místům je lépe se v následujících týdnech vyhnout.
 
Povodně si jen za minulý týden vyžádaly několik set mrtvých (čísla se podle různých zdrojů pohybují od 200 do 450), další stovky ovšem zemřely na asijském kontinentu při záplavách minulý měsíc. Přírodní katastrofu má podle odborníků na svědomí rozsáhlé odlesnění asijského kontinentu a následné využívání půdy ke stavbě lidských sídel a k zemědělské činnosti. Jestliže bylo v roce 1945 zalesněno 70 procent území Indočíny, o 50 let později činil podíl lesů již jen 25 %. Například Kambodža přišla v letech 1973-1985 o 24 % lesů, Laos o 10 %, Thajsko o 26 %, Vietnam o 19 % a Barma o 8 %.
 
Nejhůře postižen nynějšími povodněmi je zřejmě východ Indie, stát Západní Bengálsko a sousedící Assam a Bihar. Ve Vietnamu povodně trápí deltu Mekongu, provincie An Giang, Dong Thap a Long An. Zasažena byla i Kambodža a Laos, přičemž Kambodža měla ten samý problém už letos v červnu, kdy zde bylo zničeno na 100 tisíc hektarů zemědělské půdy. Nyní zde již voda klesá. Podobná situace je i v severním a severovýchodním Thajsku.
 
Aby živlů nebylo málo, sužuje Severní Koreu tajfun, který zde zničil 125 000 domovů a zabil 40 lidí. A vydatné deště trápí rovněž Srí Lanku. Zde si vyžádaly dva mrtvé. Situace však zdaleka není tak komplikovaná jako ve výše jmenovaných zemích a škody na zemědělských plodinách i na dopravní či telekomunikační infrastruktuře jsou podle zdejších představitelů minimální.
 
(pen, zahr)


 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz