reklama

 
banan webhosting

Asie na jihu Prahy

: Zřejmě poslední letošní teplé dny a také záplava demonstrantů v centru Prahy přímo vybízejí k útěku někam mimo hlavní město. Máme jeden tip - a nejen pro obyvatele naší metropole. Vydejte se na jih a lehkou procházkou s námi ujděte pár nenáročných kilometrů...
 
Nejprve se necháme dovézt autobusem městské hromadné dopravy na Zbraslavské náměstí. Pokud jste milovníky umění, pak si asi nenecháte ujít návštěvu zámku Zbraslav, ve kterém se nachází Sbírka asijského umění. Máte-li raději přírodu, pak můžete rovnou zamířit po červené přes Vltavu směrem na jih.
 
Nejprve ale k umění. Zámek Zbraslav založil jako cisterciácký klášter a pohřebiště posledních Přemyslovců v roce 1292 Václav II. O 128 let později byl objekt výrazně poničen a v roce 1639 vypálen. Na začátku dalšího století nechal opat Wolfgang Lochner zbudovat podle projektu Giovanna Santiniho Aichla novou obytnou budovu kláštera, která však v následujících stoletích sloužila mj. jako cukrovar a chemická továrna. V letech 1912 - 1925 nechal poslední majitel, Cyril Bartoň z Dobenína, celý objekt zrestaurovat a v roce 1939 jej zapůjčil Národní galerii v Praze. Té slouží (podle nové smlouvy z roku 1995) dodnes. Při prohlídce asijské sbírky můžete navštívit i Královskou síň s nástěnnými malbami Václava Vavřince Rainera a hlavní přízemní sál s freskami Františka Karla Palka.
 
Pokud jde o Sbírku asijského umění, její čínská část je označována za velmi cennou, protože (citujeme informační text NG) ""jsou zde zastoupena prakticky v úplnosti všechna historická období, většina výtvarných technik a žánrů a řada špičkových či unikátních děl"". Významné jsou rovněž sbírky japonského, tibetského nebo mongolského umění. Jejich součástí je např. i na 250 chrámových korouhví. A nechybí ani umělecká díla z jižní a jihovýchodní Asie (indické miniatury, buddhistické plastiky). Expozice je doprovázena pravidelnými přednáškami, na které je vstup zdarma (v rámci vstupného do expozice, které činí pro dospělé 90 Kč).
 
Po načerpání duševního klidu z asijského umění se vydáme mezi hory, luka a stráně. První část cesty po červené bohužel vede po silnici, aby vás vzápětí zavedla do ""zahrádkářské kolonie"" a poté přímo podél trati až do Jarova. Pak se ale naštěstí vše obrací k lepšímu.
 
Červená značka vás klidným údolím s řadou příjemně vyhlížejících ""chalup"" vede směrem na Zvoli a poté přes Vrané nad Vltavou a Oleško do Davle. (Mimochodem - pokud před Vraným dojdete až k ostré zatáčce silnice a nebudete moci najít značku, pak jste cca 100 metrů před silnicí zapomněli odbočit po lesní cestě vpravo). Cestou je spousta příležitostí vychutnat si klid lesa, který bude po většinu vaší cesty zřejmě liduprázdný.
 
Pokud máte ještě chuť, můžete se z Davle vydat dál, například podél Sázavy. A nebo se také můžete vrátit vlakem zase zpět. Šťastnou cestu!
 
(pen)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz