reklama

 
banan webhosting

Za 6 hodin do 12 zemí

: Možná, že vám titulek přijde nadsazený - a přece nejde o výmysl. Zamíříte-li v americkém Orlandu do jednoho z Disneyho parků, můžete spatřit pamětihodnosti řady zemí z celého světa. A také si uvědomit, že Disneyho parky rozhodně nejsou jenom pro děti a jenom o pohádkových postavách.
 
Park, o kterém je řeč, nese název EPOC a najdete ho v samém srdci Disneyho distriktu. Většina atrakcí, na které zde narazíte, se snaží být poučná - ale to rozhodně neznamená, že se tu unudíte k smrti jako na některých hodinách ve škole. Ostatně - dokážete si představit nudu například uprostřed Jurského parku, další ze zdejších atrakcí?
 
Hned u vchodu do EPOCu se můžete projet uvnitř obrovské koule, ve které ""žijí"" naši předkové i současníci. Na první pohled se opravdu jeví jako živé bytosti - i když jde pouze o figuríny. A o jaké poučení šlo autorům této atrakce? Snaží se tu ukázat dějiny komunikace od kouřových signálů přes knihtisk až po optická vlákna. Sponzorem není nikdo jiný než společnost AT&T.
 
: Kam zamíříte potom? Je to jen na vás. Za vidění stojí nejen již zmíněný Jurský park (sponzorem je Exxon a vy se zde poučíte mj. o vzniku ložisek ropy), ale třeba i ""stánek"" společnosti Coca-Cola. Uvnitř něj najdete přibližně ve výši hlavy několik nádrží s čistou vodou, jež je trubicemi rozvedena do směšovacích nádržek, ze kterých si můžete do kelímku načepovat libovolný z desítek nápojů Coca-Coly prodávaných po celém světě.
 
Okolo jezera, které tvoří střední část parku, pak najdete již zmíněné pavilony řady zemí světa. Nechybí Eiffelova věž s typickou pařížskou čtvrtí, japonská nebo čínská architektura, kanadská příroda nebo německá pivnice. Najdete tu totem z Afriky i mexickou pyramidu. A uvnitř každého pavilonu se nacházejí další atrakce: v Kanadě například kino s 360 stupňů zabírajícím plátnem (kdo neviděl, neuvěří jak silně působí záběry z kanadské přírody promítané všude kolem vás), v Mexiku zase jízda na lodičkách s výhledem na zuřící sopku.
 
Do parku se platí u vchodu vstupné (cca 60 dolarů), všechny atrakce uvnitř jsou pak zdarma. Jeden celý den je přitom na prohlídku parku tak akorát, počítat například jen s odpolednem znamená, že spoustu atrakcí prostě nestihnete navštívit. A ještě jedna poznámka na závěr - určitě si nenechte ujít večerní ohňostroj. Ten letošní (rok 2000) je skutečně nádherný.
 
Petr Mandík

 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz