reklama

 
banan webhosting

Půl metru dlouhý jazyk

: Kdo by neznal žirafy? Každé malé dítě přece ví, že žirafa je to flekaté zvíře s dlouhým krkem. Žirafy však mají i další zvláštnosti: jednou z nich je například takřka půl metru dlouhý svalnatý jazyk, pomocí kterého si lámou a podávají do tlamy větvičky z korun stromů. A proč mají vlastně tato zvířata tak dlouhý krk?
 
Důvodem uvedené anatomické zvláštnosti je zřejmě fakt, že žirafy žijí v Africe, tedy ve světadíle, kde najdete nejvíce býložravých savců na světě. Aby měli všichni dostatek potravy, museli se nějak specializovat - a žirafy díky svému dlouhému krku dosáhnou tam, kde je pro ostatní zvířata potrava nedostupná - do korun stromů.
 
I přes svůj dlouhý krk mají žirafy stejný počet krčních obratlů jako ostatní obratlovci, tedy sedm. V krčních cévách pak mají speciální chlopně, které zabraňují rychlému vracení krve z hlavy zpět k srdci vlivem zemské přitažlivosti. Žirafám také stačí velmi málo spánku - prý se mohou spokojit i s méně než půlhodinou za celou noc. A ještě jedno číslo by vás mohlo zaujmout: žirafí samice jsou březí okolo 475 dní.
 
(pen, dom)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz