reklama

 
banan webhosting

Čech v Paříži 2

:Pařížská aglomerace: Paříž má status hlavního města Francouzské republiky. Sídlí zde prezident, vláda a parlament Francie. V němž je Paříž zastoupena 12 senátory. Patří mezi 96 zemských okresů (departementů), které jsou seskupeny do 22 administrativních regionů, z nichž jedním je Ile-de-France. V čele města stojí starosta, který je volený od roku 1977 městskými radními (ty volí přímo Pařížané) na pět let a úřaduje na pařížské radnici.
 
Rozloha města na Seině je 105 km2 , vzdálenost mezi nejsevernějším a nejjižnějším místem činí 9 km a mezi nejvýchodnějším a nejzápadnějším 12 km. Žije v ní přes 2 miliony obyvatel.
 
Co však je ve skutečnosti Paříž? Kudy vedou její hranice? Sledují dálniční okruh Boulevard Périphérique, tedy Periferní bulvár, dlouhý 25 km, který každý den využije 130 000 vozidel. Už jeho název prozrazuje, že vně se rozkládá periférie. Výjimku tvoří dvě místa, ve kterých město prosakuje skrz asfaltové sevření, a to lesíky Bouloňský a Vincenský, počítané k metropoli. Tato definice Paříže se vyvinula v polovině devatenáctého století, kdy zde žil 1 milion obyvatel - mnohaproudový bulvár byl pochopitelně dokončen později, až v roce 1973. Zároveň je docela zajímavým, až netypickým místem k výletu či procházce. Jeho pravá i levá strana je totiž lemována z obou stran parky, trávníky a, povětšinou školními, hřišti. :Důvod je prostý - lepší odhlučnění přiléhajících čtvrtí. Okolní obce splynuly s městem přirozeně, takže dnes při pohledu z letadla (pokud se vám nepoštěstí, stejně poslouží i výhled z Eiffelovy věže) vidíme jednu obrovskou aglomeraci, z níž oněch pouhých 105 km2 vytváří Paříž. Pro lepší představu: je to tak, jako kdyby se řeklo, že Velká Praha je prostě Praha a její další rozšiřování administrativními zásahy by už neexistovalo.
 
Aglomerace pak rovná se právě regionu Ile-de-France (tedy Ostrov Francie - toto označení vychází z přibližného ohraničení jeho území řekami), třetímu největšímu ekonomickému uskupení světa o rozloze 2000 km2 s 10 miliony obyvatel. Ten se pak dělí na několik departementů (viz. 1. obr.).
 
Samozřejmě, že předměstí nejsou tvořena jednolitou zástavbou. Čím dále od centra, tím více přibývají obří vilové čtvrti utopené v zeleni, parky, lesíky a lesy, pole, panelová sídliště. Na okraji se pak nachází městečka a vesnice, která ještě s městem zdaleka nesrostla a jediné, co je nezřídka s Paříží spojuje, jsou chapadla regionálního metra (RER). Jako pavoučí nohy tudy vedou trasy dálnic, železnice a nalezneme zde přestupní terminály TGV. Celá tato oblast je pak prorostlá sítí velkoskladů a hypermarketů, ale také menších výrobních závodů a provozů. Zde se rovněž nachází i obě pařížská letiště a Disneyland.
 
Vlastní Paříž se pak dělí tzv. arrondissementy (dále jen arr.), kterých je 20 a v jejich čele stojí radní. Prvním z nich je oblast kolem Louvru a další se pak vinou proti směru hodinových ručiček jako jakási ulita k Perifernímu bulváru (viz. 2. obr.).
 
: Jak je současnou tendencí ve světových velkoměstech, veškerý průmysl se stěhuje za pařížské hranice a po bývalých továrnách zůstávají opuštěné a prázdné haly (Renault), či jen názvy stanic metra (Kléber). Naopak každá, jen trochu významnější firma tu musí mít své sídlo či správní budovu. A tak je Paříž stále jedno velké staveniště. Probíhá nejenom oprava historických památek, ale především se staví velká administrativní a nákupní centra a renovují kancelářské prostory. Proto počet stálých obyvatel neustále klesá a naopak přibývá lidí, dojíždějících pouze za prací. Přesto zůstávají čtvrti, ve kterých se především bydlí. Je to například 12, 13, 14 a 15 arr., i když právě v posledně jmenovaném se nachází jedno z pařížských city (na nábřeží Grenelle a André Citroena) a dále 16, 17, 18, 19 a 20 arr. Nejznámější city je futuristická La Défense, ale ta, i přes své obsloužení metrem už nepatří do Paříže. Nejmenované arr. jsou lákavé především z hlediska historického a vyhledávané proto zejména turisty. I když to neznamená, že jinde památky nenaleznete. Naopak. Každá městská část se pyšní nějakým monumentem či pamětihodností. Vždyť například bazilika Sacré-Coeur leží v centru 18 arr. Co se týče stáří, opět čím blíže ke středu, tedy Ile de la Cite, jediném ze dvou ostrovů na Seině v Paříži, tím hlouběji do minulosti se dostáváme.
 
Josef Křenek
 

 
Příště: Geografie

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz