reklama

 
banan webhosting

Příroda má větry

Při svých toulkách světem (ale i domovinou) se můžete setkat s nejrůznějším větrným počasím. Při předpovědích pak nevystačíte pouze s pojmem vítr, ale nepochybně na vás budou sem tam vychrleny i pojmy jako blizard, bóra nebo húlava. A to ještě možná v nějakém cizím jazyce. Víte ale, co tyto pojmy znamenají v češtině?
 
Začněme pěkně podle abecedy:
 
Baguio je filipínské označení pro tajfun. Vzniklo patrně podle stejnojmenného města na severních Filipínách, kudy se v roce 1911 přehnal tajfun, který přinesl neuvěřitelných 1 168 mm (skutečně více než 1 m) srážek. (Viz tajfun).
 
Blizard je jiný název pro mrazivou vánici - prudký chladný vítr nesoucí s sebou spoustu sněhu. V USA jej definují jako vítr s rychlostí vyšší než 50 km/h (doprovázený sněhem a snižující viditelnost pod 150 m), bouřlivý blizard má rychlost převyšující 72 km/h.
 
Bóra je studený nárazovitý vítr, se kterým se na podzim a v zimě můžete potkat na pobřeží Jaderského moře. Často vane až 10 dní za sebou. Studený vzduch se tvoří nad náhorními planinami na pevnině, přesouvá se k pobřeží a je nasáván tlakovou níží nad teplejším jižním Jadranem. Vznikají nárazy větru o rychlosti až 100 km/h, které jsou schopny porážet chodce a převracet auta. S bórou je možno se setkat i na dalších místech Země, např. na úpatí Kavkazu u Černého moře.
 
Bríza je oproti dříve zmíněným druhům větru daleko klidnější. Jedná se o rovnoměrně vanoucí mořský vítr s rychlostí maximálně do 50 km/h.
 
Fén je jiný název pro teplý západní vítr, který se dříve používal především v rakouské a švýcarské části Alp. Dnes tento pojem zevšeobecněl.
 
Húlava je jiný název pro náraz větru (tedy jeho krátkodobé náhlé zesílení), který často doprovázejí silné lijáky a bouřky.
 
Hurikán a Orkán je společné označení pro velmi rychlý vítr (minimálně 118 km/h), někdy se používá rovněž pro nejvyšší stádium tropické níže v karibské oblasti.
 
Mistral je jméno pro prudký studený a suchý severní vítr vyskytující se v jižní Francii mezi Francouzským středohořím a Alpami. Vane především v zimě a na jaře.
 
Monzun je vítr, jehož směr se udržuje stejný po celé jedno roční období. Letní monzun vane z moře na pevninu - příčinou je větší teplota pevniny než moře. V oblastech s takzvaným monzunovým podnebím přináší velkou část ročního úhrnu srážek. Zimní monzun naopak vane z pevniny na moře a v monzunových oblastech způsobuje dlouhotrvající suché počasí.
 
S dalšími druhy větrů se seznámíme zase příště.
 
(pen, dom)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz