reklama

 
banan webhosting

Ledová země

Ledovce, horké prameny, gejzíry, horká pára stoupající ze země, aktivní vulkány, země pokrytá lávou i nádherně zasněžené vrcholky hor. Nedotčená příroda a zajímavá historie. Místní folklór. To vše přitahuje každoročně na Island desetitisíce turistů. Pojďme se blíže podívat, proč.
 
: Island je druhým největším ostrovem Evropy, na šířku měří okolo 500 km, od severu k jihu pak cca 300 km. Pouze okolo 20 procent území ostrova je považováno za trvale obyvatelné - jedná se vesměs o místa poblíž pobřeží. Většina obyvatel země sídlí na jihozápadě ostrova mezi Rejkjavíkem a Víkem, kde jsou také nejvhodnější podmínky pro zemědělství. Navzdory názvu ostrova jsou tu i zimy poměrně mírné a to díky teplému Golfskému proudu.
 

 
Pohled do historie
 
Prvními obyvateli ostrova byli irští mniši. Na konci 9. a na začátku 10. století se sem přistěhovali první trvalí obyvatelé, které sem ze Skandinávie vyhnala tyranie tehdejších vládců. To mělo za následek i vznik pokrokového parlamentního systému vlády. Od konce 10. století byly z Islandu podnikány objevitelské výpravy západním směrem, např. do Grónska nebo Severní Ameriky (dnes se předpokládá, že to byli právě obyvatelé Islandu (a jmenovitě Leif Eriksson), kteří vlastně ""objevili"" Ameriku).
 
Jako důsledek mnohých objevitelských výprav vznikly veršované eposy a poté i další epická díla na téma dobývání nových krajů a dalších heroických činů. Mimochodem - ačkoli jsou Islanďané oficiálně křesťané, velké popularitě se tu těší starobylé náboženství Ásatrú, hlásající soulad s přírodou.
 
Na začátku 13. století skončila doba klidu a Island byl nejprve násilně připojen k Norsku, aby se proti jeho obyvatelům vzápětí postavily i přírodní živly - v letech 1300, 1341 a 1389 vybuchla sopka Mt Hekla a následována epidemií ""černé smrti"" zahubila velké procento místních obyvatel. Od konce 14. století patřil Island Dánsku. Od roku 1874 měl vlastní ústavu, od 1918. roku pak nezávislost v rámci Dánského království. 17. června 1944 vyhlásila země úplnou nezávislost, využívajíc německé nadvlády nad Dánskem. Následkem ovšem byl příchod spojeneckých vojsk, z nichž americká tu zůstala déle, než by se snad místním obyvatelům líbilo.
 

 
Nebuďte překvapeni
 
Území ostrova je relativně mladé, takže tu nejsou žádnou vzácností drobná zemětřesení. Místní obyvatelé jsou na ně zvyklí a nedá se říci, že by nějak narušovala běžný chod života.
 
Nejvyšší horou Islandu je Hvannadalshnúkur tyčící se do výše 2 119 metrů nad mořem. Pokud jde o zvířenu, na ostrově žijí sobi, norci a polní myši (ty sem přivezli Evropané), polární lišky a občas prý z Grónska připluje na kře i polární medvěd. Hlavně je tu ale mnoho mořských ptáků, ryb a vodních živočichů vůbec, a to jak sladkovodních (lososi, pstruzi, úhoři), tak především mořských.
 
Nejteplejšími měsíci v roce jsou červenec a srpen, nejhezčí počasí z celého ostrova bývá v oblastech okolo Akureyri a Egilsstaðoir. Pokud se chcete na ostrově zúčastnit nějaké zajímavé ""společenské"" akce, pak se doporučují oslavy Dne nezávislosti (17. června), první týden v červnu (oslava na počest námořníků) nebo třetí čtvrtek v dubnu s karnevalem.
 

 
Než se vydáte na cestu
 
Pro turisty je na Islandu poměrně draho a to navzdory skutečnosti, že se nejedná o nijak bohatou zemi. Problémy hospodářství působí především kvóty na lov ryb a (nejen) z toho plynoucí nezaměstnanost.
 
Za hotové jídlo tu dáte po přepočtu od 200 Kč (spíše ale počítejte dvoj- či trojnásobek), pokoj na jednu noc přijde od 600 Kč výš (to je opravdu hodně levná varianta, spíše počítejte s trojnásobkem a to i v relativně levném hotelu). Nejlevněji - pokud jde o hlavní město - je ve východní části starého města.
 
Tradičními (a z našeho pohledu málo lákavými) jídly jsou např. hákarl z až 6 měsíců zakopaného žraloka, hrútspungur, koláč z beraních varlat v syrovátce, nebo svit, kompletní uvařená ovčí hlava. Není však třeba mít strach - daleko běžnější jsou standardnější pokrmy z ryb a případně i další ""evropštější"" strava. Za ochutnání stojí i skyr, jídlo podobné jogurtu, nebo tradiční alkoholický nápoj brennivín, který se vyrábí z brambor.
 

 
Kam se podívat
 
Rejkjavík je nejseverněji položené hlavní město na světě. K jeho dalším odlišnosti patří velmi čisté ovzduší (a to navzdory jeho názvu, který v překladu znamená ""zakouřený záliv""). Z hlediska turisty je zajímavá ""stará část"" (město samo je mladé, v jeho ""památníčku"" jsou v podstatě jen nějaká 2 století) s na bílo natřenými dřevěnými domky, parky jezírky a malými obchůdky. Pokud vás zajímá zdejší historie, nenechte si ujít Národní muzeum a institut Árni Magnússona.
 
Z moderních pamětihodností průvodci doporučují kostel Hallgrímskirkja, který má symbolizovat lávovou horu, z jehož věže je nádherný výhled na město. Za zmínku stojí i místní botanická zahrada nebo Vulkanická Show, kde se můžete dozvědět takřka vše o principech, které doslova hýbou Islandem.
 
Návštěvníci Islandu však zpravidla nemíří do měst, ale za přírodou. Ke známým pamětihodnostem patří Gullfoss, dvojitý vodopád, Geysir, oblast s řadou horkých pramenů, Obrovský gejzír stříkající vodu až do výšky 20 metrů i Mývatn s nádherným jezerem, které je domovem nejrůznějšího ptactva. Nedaleko je pak národní park Jökulsárgljúfur, kráter Hverfell nebo ledové jeskyně Kverkfjöll.
 
Součástí historie Islandu jsou i hory Helgafell a Kerlingarskart (pověst vypráví o jisté trolici, která se u její paty proměnila v kámen), některé průvodce doporučují i oblast Grímsey, která jako jediná leží za severním polárním kruhem - a zdejší útesy se spoustou ptačích hnízd jsou prý úžasné.
 

 
Na závěr
 
V elektrických zásuvkách se tu potkáte s napětím 220 V, 50 Hz. Po ostrově můžete jezdit autobusem, případně využít lodní (a někam i poměrně drahou leteckou) dopravu. A samozřejmě si v nějakém větším městě můžete půjčit auto.
 
A čím se tu budete bavit? Na Islandu můžete nejen chodit na výlety, ale samozřejmě také jezdit na kole nebo lyžovat. Nebo dáte přednost raftu? Jízdě na koni? Případně jen plavání v geotermálních jezírcích? Stačí si vybrat.
 
Šťastnou cestu!
 
(pen, zahr)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz