reklama

 
banan webhosting

Nová cesta na Dálný východ

Bezproblémové obchodování se zeměmi na Dálném východě bylo to, po čem v 16. a 17. století velmi toužily Británie a Nizozemsko. Jejich plány jim ovšem poněkud kazily dvě mocné námořní velmoci - Španělsko a Portugalsko. Bylo třeba najít nové trasy směrem na východ...
 
Jejich hledání se zúčastnila řada mořeplavců, jejichž jména jsou dodnes známá. Za všechny jmenujme nizozemce Willema Barentse, který se v roce 1596 vydal k Medvědímu ostrovu (na sever od Norska) a k Nové zemi. Nakonec byli ledem, jež rozdrtil jejich lodě, přinuceni přečkat zimu na Nové zemi. Na jaře se v otevřených člunech vraceli domů, ale tuto cestu již Barents nepřežil. Podle Barentse je pojmenováno moře mezi Špicberky a Novou zemí.
 
William Baffin se o 20 let později vydal hledat severní cestu více na západ. Namířil si to směrem ke Grónsku, které obeplul. Nakonec ho však v další cestě zadržel led a další ostrovy mezi Grónskem a Kanadou. Po Baffinovi byl pojmenován Baffinův ostrov (na severovýchod od amerického kontinentu) a Baffinův záliv (ještě o kus dál na severovýchod).
 
Nová cesta na Dálný východ, která by vedla severním směrem, nakonec zůstala neobjevena.
 
(pen, dom)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz