reklama

 
banan webhosting

Turisté v nebezpečí

Na jihu Evropy zuří lesní požáry a to i v oblastech, které jsou hojně navštěvovány turisty. V sobotu musely být v Chorvatsku uzavřeny některé části magistrály vedoucí po pobřeží Jadranu, příslušná opatření byla přijata také v Bulharsku, Řecku, Itálii a Španělsku.
 
V Evropě každoročně vzplane na 45 tisíc lesních požárů, které jenom ve středomoří zničí na 370 tisíc hektarů lesního porostu. O život při nich přijdou statisíce živočichů, ať už velkých, nebo těch úplně malých. Bohužel, řada z těchto požárů je založena úmyslně.
 
K šíření požárů přispívají především vítr a vysoké teploty, které na jadranském pobřeží nyní přesahují 40 stupňů Celsia. V Chorvatsku je na tom nejhůře oblast jižně od Splitu, problémy mají také místa v okolí Šibeniku, Trogiru, Dubrovníku, Rieky a Omiše, ve vnitrozemí pak Drniše a Metkoviče.
 
V Řecku požáry sužují především severozápad území, oblast Arkadie nebo ostrovy Chios, Skiatos, Naxos a Zakyntos. Plameny požírají lesní porosty rovněž v Bulharsku (nejhorší situace je v okolí Chirpan), na jihu Itálie, na Korsice (Francie) a v některých částech Španělska. Mimo Evropu pak velké problémy s požáry pokračují také ve Spojených státech.
 
Jenom v Bulharsku si lesní požáry letos vyžádaly již nejméně 10 obětí na lidských životech, z Řecka byly v tomto týdnu nahlášeny 2 oběti, z Chorvatska jedna. Vysoké jsou rovněž materiální škody, které např. bulharská vláda odhaduje na takřka 20 milionů amerických dolarů. Další škody způsobují odjezdy turistů z oblastí, kterým hrozí, že se do nich požáry rozšíří. Požáry jsou tak ranou i pro podnikatele v cestovním ruchu.
 
(pen, dom, zahr)


 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz