reklama

 
banan webhosting

Podzimní dovolená

Léto už zase pomalu končí a řadu z nás čeká další dovolená až v zimě. Ale proč vlastně? I podzim je obdobím, které přímo vyzývá k cestování! Studenti ve škole vynechají pár přednášek, rodiče svěří své děti do péče prarodičů a prarodiče vyrazí i s vnoučaty :-). Prostě: Vzhůru do Francie, Egypta, USA, Číny nebo kam si budete přát!
 
: Na podzimní dovolené jsou připraveny i cestovní kanceláře. U těch, které vydávají jen jeden katalog zájezdů za rok, najdete všechny podzimní cesty samozřejmě právě v něm. Větší kanceláře, u kterých jsou i katalogy rozděleny na zimní a letní, jsou zpravidla zájezdy pořádané do konce září nebo počátku října v katalogu letním, ty ostatní pak v zimním. Pokud cestovní kancelář nabízí pro zimu jen lyžařské zájezdy, možná u ní zůstane nepokryto období října a listopadu (letní zájezdy už nejsou a zimní ještě ne), jsou-li v její nabídce i zimní zájezdy za teplem, pak si zpravidla můžete vybrat cestu pro kterékoli období, které vás napadne.
 

 
Kam jet
 
Září je ještě díky poměrně teplému počasí většinou vynikajícím obdobím pro cesty po Evropě, ať už za poznáním, nebo za posledními skutečně hřejivými slunečními paprsky. Pokud si chcete užít klidu, možná dáte přednost některým z tuzemských hor (co třeba Krkonoše, Šumava nebo raději Jeseníky?) - a uděláte dobře. Turistů tu na podzim ubývá, klidu přibývá.
 
Další variantou jsou středo- a západoevropské země. Oblíbené jsou turistické zájezdy do francouzských Pyrenejí, rakouského Tyrolska nebo chorvatské Slavonie, zamířit ale můžete třeba také do tureckých hor. Pokud si chcete užít posledních hřejivých paprsků slunce a případně ještě trochu zdokonalit bronzový nádech vaší kůže, pak můžete vybírat v podstatě jakoukoli zemi i lokalitu, do kterých bývá zvykem jezdit ve vrcholné sezóně - ať už jde o Portugalsko, Španělsko, jižní Francii, Itálii, Chorvatsko, Řecko nebo Bulharsko, všude máte šanci na příjemný pobyt u moře s nižšími cenami než v červenci a v srpnu.
 
A nebo byste raději něco exotičtějšího? Tak co třeba Zakázané město, Velká čínská zeď a tropická příroda Hong-kongu? To vše a mnohé další si můžete vychutnat při zájezdu do Číny. A nebo dáte přednost Japonsku?
 

 
Říjen
 
: Říjen je přímo skvělou volbou pro poznávací návštěvu severní Afriky. I proto právě v tomto období pořádá řada cestovních kanceláří cesty do Maroka, Tuniska, Libye nebo Egypta, případně ještě doplněné o návštěvu Izraele. Zrovna tak se můžete vydat i do Turecka, Sýrie nebo Iráku, případně ještě dále na východ, do Pákistánu a Indie. V řadě míst, která v tomto období navštívíte, by vám v létě horké počasí znepříjemňovalo vychutnávání všech navštívených památek i krás okolní přírody. V říjnu už toto nebezpečí hrozí podstatně méně.
 

 
Listopad a prosinec
 
V listopadu a v prosinci, kdy z jihovýchodní Asie pomalu odchází monzunové období dešťů a na jižní polokouli se již definitivně stěhuje léto, můžete s cestovními kancelářemi zamířit do Austrálie, na Nový Zéland, do Brazílie, Ekvádoru, na Galapágy, do Kostariky, ale třeba také do Nepálu, Thajska nebo na Jamajku. Tak co máte raději: horský prales, safari, koupání v Karibiku, hory, divokou přírodu nebo snad buddhistické chrámy?
 
V nabídce cestovních kanceláří však nechybějí ani výpravy za určitými akcemi v blízkém okolí naší země - za výstavou Expo 2000 v Hannoveru (ještě koncem září), za Bierfestem v Mnichově (říjen) nebo v období Adventu do Rakouska a Německa.
 

 
Jet nebo nejet?
 
Otázka v podtitulku je opravdu pouze řečnická. Všechno je, jako obvykle, především otázkou času a peněz (a samozřejmě i dalších, rozhodně neméně důležitých faktorů - nejen zdraví, ale třeba také možností těch, kteří by jeli s vámi).
 
Výše zmíněná místa byla jen malým výběrem toho, co by vás na podzim mohlo čekat. Při jejich výběru jsme vycházeli z nabídek cestovních kanceláří Bivak klub nomád (pozor, to není ten ústecký!), Hoška Tour, Adventura, Fischer a dalších. Dobrodružnějším povahám se ovšem nabízí i řada dalších možností - po vlastní ose. A pokud má rozhodnutí padnout na nějakou civilizovanou zemi, pak v úvahu určitě padají třeba Spojené státy - země, kam se dá jet kdykoli, protože se v nich vždy najde dostatečně velké území, kde bude právě takové počasí, po kterém toužíte. Přičemž letenky (samozřejmě zpáteční, tedy pro obě cesty) jsou k mání za ceny skutečně lidové - již od cca 10 tisíc korun.
 
Tak co, pojedete? Pokud ano, určitě nám o své cestě dejte vědět. I na podzim pokračují naše soutěže o nejlepší zážitky z cest i o nejhezčí fotografie!
 
Šťastnou cestu!
 
(pen, dom)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz