reklama

 
banan webhosting

Exotika pro každého

Potápění mezi korálovými útesy, bělostné pláže s kokosovými palmami, průzračné moře, starobylé buddhistické kláštery i hory a vlhké lesy - to vše nabízí země, jejíž název je spjat s představou exotiky. Exotiky, za kterou se vydává stále více cestovatelů i běžných turistů. A to nejen díky velmi příznivým cenám - svou roli tu hraje také vyspělost země a její vstřícnost k návštěvníkům. Řeč je o Thajsku, jedné z perel Asie.
 
:Vstupní branou do země je pro většinu turistů hlavní město Bangkok (jiným jménem Krungthep). Než se z něj vydáte za dalším dobrodružstvím (nebo jen za pohodou tropických pláží), věnujte pár dní jeho prohlídce. Grand Palace, chrám Smaragdového Buddhy i další památky jistě stojí za vidění.
 
Pokud si chcete užít pláží, můžete dál zamířit na Phuket nebo ostrov Samui a vychutnat si jejich exotické pláže. Máte-li méně času a nechcete se příliš vzdálit od hlavního města, pak možná dáte přednost spíše místům jako Pattaya, Rayong, Cha-am nebo Hua Hin. Thajsko umožňuje i sportovní vyžití - golf, potápění, jachting, prostě na co si vzpomenete. Sever země zase nabízí řadu kulturních památek a divokou přírodu.
 

 
Malé ohlédnutí
 
Možná byste měli vědět, že Thajsko nese své jméno teprve od roku 1939, dříve se mu říkalo Siam. Zemi vládne král, hrubý roční domácí produkt se pohybuje okolo 2 000 dolarů na hlavu (což je na tento region opravdu hodně) a nejrozšířenějším náboženstvím je buddhismus. Thajsko nikdy nebylo kolonií, nevyhnulo se však pokoření ze strany okolních národů. Po 2. světové válce nebývalo zrovna vzorem demokracie a ještě v 90. letech si velkou část moci v zemi uzurpovala armáda. Úředním jazykem je thajština, dá se tu však domluvit i anglicky a v turistických letoviscích občas i německy. Většinu obyvatelstva tvoří thajci, ale směs národů je tu celkem pestrá: khmérové, barmci, číňané...
 

 
Jak vyrazit
 
K návštěvě Thajska potřebujete vízum, které můžete získat na ambasádě v Praze. Pokud se rozhodnete z Thajska vyrazit do některé ze sousedních zemí (můžete se vydat např. do Malajsie nebo do Laosu, vlak z Bangkoku do Nongkai přijde na cca 400 bahtů a jízda trvá 10 hodin - nezapomeňte na potřebné doklady) a pak se zase vrátit, budete potřebovat vízum umožňující vícenásobný vstup, jehož cena je cca dvojnásobná.
 
:A když už jsme u cen: Thajsko je známé tím, že se v něm dá žít poměrně levně (byť se ceny v posledních letech stále zvyšují). Poslední známé informace říkají, že velmi levné ubytování lze pořídit i pod 3 dolary za noc a jídlo pod dolar. Místní měnou, jak již bylo zmíněno, je thajský baht, který má 100 satangů.
 
Když se rozhodujete, kdy do Thajska vyrazíte, měli byste vzít v úvahu příchod deštivých monzunů. Na severu země přichází monzun v červnu a odchází v říjnu, na jihu vládne až o 2 měsíce déle. Ani monzun ovšem neznamená, že by pršelo celý den - spíše jen pár hodin denně, zato však velmi intenzivně. Na jihu je po celý rok teplo, na severu se v zimních měsících ochlazuje až k 25 stupňům Celsia, v noci klidně až k 10. Hlavní turistická sezóna je pro celé Thajsko právě zimní období, od listopadu do února.
 

 
Thajská kuchyně
 
Při návštěvě země si určitě nenecháte ujít místní kuchyni, která je dobře známá i za hranicemi země. Spousta zeleniny, ale třeba i mořských živočichů, hlavně však pálivé chilli. Kusy masa bývá zvykem nakládat s různým kořením a bylinami, potom ho upéct nebo ugrilovat. Zdejší kuchyni ovlivnily jak kuchyně čínská, tak i indická, od 17. století se k nim přidávají i kuchyně evropské (především portugalská a francouzská), ale i japonská.
 
Najíst se můžete jak v restauracích, tak i v pouličních stáncích. Záleží jen na vás, zda se odhodláte k pozření černých vajec nebo upečeného hmyzu. Pokud ne, i tak zbývá spousta jiných exotických a přitom méně odpuzujících jídel. Třeba polévka kheng, kterou dostanete takřka všude, nebo curry - rýže s ostrou omáčkou, ve které najdete nejrůznější zeleninu a maso. Jistě se nevyhnete ani různému exoticky vypadajícímu ovoci, např. podivně melounovitému durianu nebo chlupatému rambutanu.
 

 
Thajsko
 
Thajsko se skládá ze 4 velmi odlišných částí: z hornatého severu, úrodné centrální roviny, polosuché plošiny na severovýchodě a poloostrovního jihu, známého svými nádhernými tropickými plážemi a ostrovy. A jaká místa doporučují průvodci navštívit?
 

 
Kam za mořem
 
Cha-am a Hua Hin se nacházejí u Thajského zálivu asi 3 hodiny cesty jihozápadně od Bangkoku. Představují ideální místo pro rodinnou dovolenou, pro kterou jejich okolí nabízí nejen nádherné pláže, ale také historická města a národní parky.
 
Cha-am a Cha-am Beach leží asi 160 km jihozápadně od Bangkoku. Pláž Cha-am je považována za jednu z nejkrásnějších na západní straně Thajského zálivu. Nachází se zde rovněž Phra Ratchaniwet Marukkhathaiyawan, dřevěný palác - letní residence krále Ramy VI, kterou využíval ve 20. letech 20. století. Asi 50 km severně se pak nachází největší národní park Thajska, Kaeng Krachan. O malý kousek dál leží hlavní město provincie Phetchaburi s pláží Chao Samran. Nedaleko se nachází i 92 metrů vysoký kopec Khao Wang s palácem Phra Nakhon z roku 1860, který je nyní národním muzeem (vstupné činí 10 bahtů). Lze k němu dojít pěšky nebo dojet lanovkou. Nedaleko je i známá jeskyně Khao Luang se sochou Buddhy. K dalším známým rekreačním oblastem patří i Hua Hin (185 km jihozápadně od Bangkoku, slouží k rekreaci již od roku 1926, kdy zde král Rama VII vybudoval palác Klai Kangwon) nebo Pattaya (147 km jihovýchodně od Bangkoku).
 

 
Vzhůru za památkami
 
Bangkok bývá považován za jedno z nejkosmopolitnějších měst Asie. Hlavním městem Thajska je od roku 1782. Ke zdejším turistickým atrakcím patří řada Buddhistických chrámů, paláce, kanály, pro které bývá toto město nazýváno Benátkami východu, a samozřejmě také divoký noční život. Žije zde 6 milionů lidí.
 
K hlavním atrakcím patří Grand Palace a Phra Kaeo (se Smaragdovým Buddhou) (vstupné činí 100 bahtů). V blízkém okolí se nachází i Národní muzeum, Národní galerie, Národní divadlo a universita Thammasat. V sousedství je i Wat Pho (Chrám Odpočívajícího Buddhy). K dalším významným památkám patří Wat Arun, Vimanmek Palace nebo Wat Traimit (Chrám Zlatého Buddhy, který se nachází v Chinatownu). Asi 60 km od Bangkoku je další velká atrakce - plovoucí trh v Damnoen Saduak - jeho věhlasu však odpovídá i množství turistů.
 
Město Ayutthaya se nachází 76 km severně od Bangkoku a od roku 1350 do 1767, kdy ho takřka zničili barmští útočníci, bylo hlavním městem Thajska. I zde naleznete řadu paláců (mj. Wat Phra Si San Phet, který byl vzorem pro chrám Smaragdového Buddhy v Bangkoku, Wat Phra Ram ze 14. století nebo Wat Ratchaburana z roku 1420), chrámů a muzeí.
 
Za zmínku stojí i Chiang Mai, centrum stejnojmenné provincie na severu země, které se nachází 700 km severně od Bangkoku. I zde je k vidění řada chrámů a paláců, tentokrát však zasazených do rámu okolních hor.
 
Pokud zatoužíte po změně, můžete vyrazit na východ Thajska - zde se nachází řada monumentálních hinduistických chrámů z kamene. Mezi nejzachovalejší patří Phanom Rung a Phimai.
 

 
Příroda i kultura
 
Most přes řeku Kwai - pokud vám tohle něco říká, pak si možná nenecháte ujít třetí největší thajskou provincii Kanchanaburi, ve které se známý most nachází. Zbývá dodat, že Kanchanaburi návštěvníkovi nabízí řadu přírodních krás s horami a nespočetnými říčními údolími. V hlavním městě provincie najdete řadu památek z 2. světové války.
 
950 km jižně od Bangkoku se nachází Songkhla, hlavní město stejnojmenné provincie, kus od něj pak obchodní centrum Hat Yai. Songkhla je historické město, dříve sídlo pirátů, dnes např. s Národním muzeem a s centrálním tržištěm, které rozhodně stojí za vidění. Nedaleko jsou i ostrovy Cat a Rat a muslimská rybářská vesnice Khao Seng s ručně malovanými rybářskými loděmi. Na výlet odtud můžete zavítat i do ""muzea"" podmořského života.
 
K dalším významným centrům Thajska patří Phitsanulok (cca 380 km severně od Bangkoku, mj. s Muzeem folklóru, hausbóty a nedalekou botanickou zahradou Sakunothayan nebo poněkud vzdálenějšími - cca 40 km - vodopády Kaeng Song), či národní parky Thung Salaeng Luang a Phuhinrongkla.
 
Za zmínku rozhodně stojí největší thajský ostrov Phuket (cca 870 km jižně od Bangkoku) se stejnojmenným hlavním městem a řadou nádherných pláží. V největší provincii jižního Thajska Surat Thani naleznete ostrov Ko Samui s mořským národním parkem, nedaleko od hlavního města provincie pak Centrum divokého života s řadou divokých zvířat. V distriktu Kanchanadit je mimo jiné škola opic, kde se tato učenlivá zvířata učí ""zacházet"" s kokosovými ořechy, v distriktu Chaiy pak zase více než 2 500 let starý lesní chrám Suan Mok. Prostě - pro každého něco!
 

 
Doprava
 
K dopravě po Thajsku lze využít autobusy, a to jak pravidelné, tak turistické (ty první jsou považovány za výhodnější i bezpečnější). Ty, které pravidelně odjíždějí z Bangkoku, jsou modrobílé a rozdělené do tříd. Označení 99 znamená druhou třídu a 999 nebo oranžový pruh první.
 
Země má i vyspělou železniční dopravu, z Bangkoku vede 4 hlavními směry, na sever do Chiang Mai, na jih směrem do Surat Thani, na východ směrem k Buriram a na západ do Kanchanburi. Dá se využít i taxi, ale měli byste trvat na zapnutí taxametru a kontrolovat požadovanou částku. V Bangkoku vyšel při běžné jízdě před cca rokem na 35 bahtů nástup a první 2 kilometry, pak 2 bahty každých 400 metrů a 1 baht za minutu čekání (i v zácpě). Cesta z letiště v Bangkoku vyšla na cca 220 bahtů.
 
Při cestách na ostrovy vám nezbyde než využít lodě, které však, vedou-li na nějaké turisticky přitažlivé místo, jsou poměrně drahé. A konečně si lze pronajmout i motorku (před rokem cca 150 bahtů na den) a automobil (za cca 10násobek + pojištění).
 
Na závěr ještě zmiňme, že pokud se vám bude v Thajsku stýskat po internetu, není k tomu důvod - internetové kavárny jsou totiž ve všech větších centrech. A když už mluvíme o internetu - vynikajícím zdrojem informací o Thajsku je http://expo.nectec.or.th/tat/travelling.html. Šťastnou cestu!
 
(pen, dom, zahr)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz