reklama

 
banan webhosting

Usmlouvejte ceny na minimum

Tak trochu exotické i tak trochu evropské. S mořem a plážemi i s pouští. Takové je Tunisko, země, která se snaží rok od roku přitáhnout více turistů. Jeho návštěva s cestovní kanceláří dnes už nepřijde na nějakou závratnou sumu a ceny v zemi jsou také poměrně příznivé. Mnohé se dá navíc usmlouvat...
 
:Pokud nedáte přednost 14dennímu slunění na plážích, pak nejspíše zamíříte do hlavního města Tunisu a při té příležitosti navštívíte i slavné Kartágo a jeho vykopávky nebo malebnou vesničku Sidi Bou Saïd. Za návštěvu stojí i zachovalé (a opravované) colosseum v El-Jemu nebo historické uličky v Tozeuru. Vydáte-li se do jižních částí Tuniska, pak nemiňte Matmatu s jejími podzemními obydlími Berberů (někteří zde stále bydlí - nechybí jim však televize a měšce na měďáky od turistů). Za vidění stojí i rozsáhlá (téměř) vyschlá jezera na jihu země a opomenout byste neměli ani návštěvu některé z oáz. Pro zimní období průvodci doporučují návštěvu národního parku Ichkeul.
 
Než se dostaneme k cenám zboží, je ještě na místě upozornit na jednu věc: dnešní Tunisko, a především jeho přímořské oblasti, jsou plné stavebního ruchu. Budují se tu nové hotely i restaurace. Budete-li mít smůllu, může být ve vašem okolí až nepříjemně rušno.
 
Zatímco na tržištích můžete o ceny smlouvat, v kamenných obchodech se napsané částky tváří jako pevné. Chleba tu vyjde po přepočtu na cca 14 Kč, 1,5 litru vody přibližně na totéž. Za jogurt dáte podobnou částku jako u nás doma, litr vína přijde podle kvality od cca 80 Kč do 200 Kč (běžné druhy - za vyšší kvalitu si samozřejmě dále připlatíte). Ceny ovoce jsou opět podobné těm našim. Jídlo v levné restauraci (skorobufetu) pořídíte okolo 100 Kč, v lepší si samozřejmě připlatíte (až několikanásobek).
 
Rájem nakupování jsou tržiště. Vystavené ceny jsou spíše pro legraci (klidně začněte smlouvání otázkou: "tahle cena nepatří k tomuhle malému džbánku, že ne?" a až se vás zeptají, kolik dáte, vydělte cenu třema nebo čtyřmi. Skončit nad polovinou původní ceny znamená, že jste se nechali dost obrat (ostatně prodavači zpravidla hned na začátku vysvětlí, že uváděná cena je pro němce a vám 20 procent sleví - taková sleva je však směšná, rozhodně na ní nepřistupujte). A jak poznáte, že cena sedí? Když budete odcházet z obchodu bez vybraného zboží, prodavač už vám nenabídne další slevu. Takto je dobré zjistit u jednoho obchůdku dolní mez a u druhého pak za ni koupit. Obecně se dá říci, že ona výjimečná usmlouvaná cena, kterou vám právě nabídli, bude platit i zítra, když se do obchodu vrátíte. Ale věřte: nejde jen o peníze. Smlouvání je vynikající zábava! (Mimochodem: my jsme smlouvali anglicky, ale klidně se dají využít i prsty na rukou. Jen pak přijdete o ta krásná tvrzení typu: "to už jsem fakt pod nákupní cenou to nejde...")
 
(pen)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz