reklama

 
banan webhosting

Po stopách Vinetoua

Letošní dovolenou v Chorvatsku jsme se rozhodli zpestřit si návštěvou některého z místních národních parků. Logicky nás napadla Plitvická jezera, ale nakonec jsme se kromě nich podívali i do národního parku Krka, který leží nedaleko města Šibenik v severní Dalmácii.
 
:Už před odjezdem do Chorvatska jsem se snažil na Webu zjistit co nejvíce informací, včetně praktických rad a orientačních cen za vstupy do jednotlivých lokalit. Po několikahodinovém brouzdání jsem však musel konstatovat, že ačkoli je český web plný informací o Chorvatsku, např. aktuální údaje o cenách vstupného do jednotlivých parků se zde hledají velmi těžko.
 
I přesto jsme vyrazili. Na Plitvická jezera (kde se mimo jiné točily i slavné filmy o Vinetouovi) se z České republiky dostanete nejlépe klasickou trasou přes Vídeň, Graz a Maribor, dále potom na chorvatský Záhřeb a Karlovac (ten je znám především svým pivem značky Karlovačko). Cesta z Brna trvá při běžné rychlosti jízdy přibližně 10 hodin, takže je jistě na místě spojit návštěvu Plitvic s delší dovolenou v Chorvatsku. Samozřejmě, že řada cestovních kanceláří nabízí návštěvu známých jezer jako fakultativní výlet i v rámci svých pobytových zájezdů.
 

 
Plitvická jezera
 
Plitvický národní park zahrnuje soustavu celkem 16 jezer, která jsou stupňovitě nad sebou seřazena v délce asi 7 kilometrů. Jezera jsou navzájem spojena asi 90 vodopády, jejichž výška se pohybuje v rozmezí 3 až 75 m, a jsou plná ryb. Celková rozloha parku je 190 km2 a jeho součástí jsou i okolní hustě zalesněné kopce, ve kterých vedle drobné zvěře žijí i divoká prasata, vlci, medvědi a vysoká.
 
Celý areál je zpřístupněn a dá se v něm pohybovat buď pěšky po vyznačených cestách nebo je možné si zkrátit některé úseky cestou malým vláčkem (jezdícím po silnici) či loděmi. Celodenní vstupenka pro dospělou osobu stojí 65 kuna (asi 305 korun), pro děti od 7 do 14 let je to 40 kuna (190 korun), děti do 7 let mají vstup zdarma (osobně ověřené údaje ze začátku srpna 2000). Studentské slevy poskytují pokladní jen neradi a vždy vyžadují nějaký mezinárodní průkaz - pokud se vám to ale podaří usmlouvat, zaplatíte jen 40 kuna.
 
:V ceně vstupného je neomezený pohyb po celém parku a možnost využití vláčku jezdícího od hlavního vstupu (přibližně ve střední části parku) na oba jeho konce a lodí spojujících vstupní část s velkými vodopády. I přesto je však nutné počítat s tím, že se příjemně projdete, protože tato "přibližovadla" nepokrývají zdaleka celý park a na většinu zajímavých míst je potřeba jít až desítky minut pešky (a často i do větších kopců). Vynaložená námaha však každopádně stojí za to. Rozhodně doporučuji návštěvu velkých vodopádů ve spodní části parku a projížďku lodí po jednom z jezer.
 
A nakonec ještě jeden praktický postřeh - vstupenky, které si zakoupíte u pokladen či na parkovištích sice při vstupu do parku často nikdo nekontroluje, ale uvnitř parku probíhají na místech, kterým se prakticky nedá vyhnout, namátkové kontroly. Také při vstupu na vyhlídkové lodi jsou kontrolovány a někdy dokonce označeny. Na druhou stranu pokud strávíte v parku pouze dopoledne (i když osobně doporučuji vyhradit si celý den) je možné vaše lístky u vchodu výhodně prodat např. za poloviční cenu dalším chtivým návštěvníkům, protože jejich platnost je celodenní (samozřejmě pěkně potají).
 

 
Krka
 
:Národní park Krka není tak známý, jako zmiňované Plitvice, ale rozhodně stojí také za návštěvu. Pokud tedy máte namířeno někam ke Splitu či ideálně k Šibeniku, nezapomeňte jej zahrnout do svých plánů. Park leží na řece Krka a nabízí pohled na vápencové terasy vytvářející řadu peřejí a vodopádů, z nichž největší padá z výšky 48 m. Nejkrásnější část parku se nachází v okolí Skradinského vodopádu (Skradinski buk) asi 12 km od Šibeniku, k němuž se dostanete buďto autobusy z centrálního parkoviště u vstupu do parku nebo lodí. U těchto vodopádů se můžete dokonce legálně vykoupat - voda je opravdu osvěžující, akorát zde bývá trochu přeplněno.
 
Terénem okolo břehů a nad spletí jednotlivých ramen je možné procházet po dřevěných můstcích a vychutnávat přitom příjemné prostředí přírody připomínající tropický prales. Vstupné do parku je sice levnější než na Plitvice - 40 kuna (pro děti 25) - pokud se však chcete projet lodí po jezerech, připlatíte si dalších 60 až 100 kuna (280 - 460 korun) a za děti 30 - 50 (asi 140 až 230 korun). Všechny cesty vyznačené na oficiální mapě jsou také otevřeny osobním automobilům, ovšem s výjimkou těch nejzajímavějších lokalit (Skaradinsky buk, Visovac a Krka Monastery), které musíte navštívit s využitím oficiálních autobusů.
 
Pokud se tedy hodláte projet po jezerech lodí nejde rozhodně o žádnou "láci". Zajímavou variantou, kterou jsem objevil v centru Primoštenu (avšak určitě není jedinou nabízenou možností) je výlet lodí do parku přímo z tohoto přímořského letoviska. Mnou zmiňovaný výlet nabízel za 90 kuna plus 40 (za vstup do parku) osmihodinový výlet lodí z Primoštenu okolo pobřeží až do ústí řeky Krka a prohlídku nejzajímavějších míst parku i s možností koupání u vodopádů. Za dalších 40 kuna jste si mohli připlatit oběd podávaný přímo na lodi. Za necelých 800 korun máte tedy celodenní výlet do jedné z nejkrásnějších lokalit v Chorvatsku. Vřele doporučuji.
 
Radek Maršík

 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz