reklama

 
banan webhosting

Po letech otevřené paláce

: Co mají společného Britský parlament a norský Královský palác ? Obě tyto instituce byly po několik desetiletí přístupné veřejnosti jen ve velmi omezené míře nebo dokonce vůbec. A obě své brány právě letos v létě otevřely - a to i turistům. Britský parlament pak tento krok učinil právě nyní.
 
Viktoriánský palác, ve kterém sídlí Britský parlament, je jednou z dominant Londýna. Pro veřejnost sem byl přístup omezen po 20 let - od doby, kdy tu vybuchla bomba nastražená irskými teroristy a zabila jednoho z členů parlamentu. Ačkoli bylo možné parlament navštívit, prohlídka byla pro cizince v podstatě omezena poze na ""galerii pro cizince"".
 
Nyní si může kdokoli během více než hodinové návštěvy projít všechna známá místa parlamentu včetně toho, na kterém při svých proslovech stává britský premiér. Tato možnost bude trvat během parlamentních prázdnin, přesněji do 16. září. Od října zde zákonodárci opět začnou pracovat.
 
Norský královský palác je pro veřejnost otevřen poprvé po 80. letech. A to po rozsáhlé rekonstrukci. Velká radost však není na místě - i přesto je obtížné se tam dostat. Vstupenky jsou totiž beznadějně vyprodány a předpokládá se, že otevřeno bude jen do půlky srpna.
 
Palác, který navrhl dánský architekt Hans D. Franciscus Linstow, má téměř 160 místností a jeho stavba byla dokončena v roce 1848. Návštěvníci během třičtvrtěhodinové prohlídky navštíví pouze 15 komnat a striktně se vyhýbají všem soukromým místnostem krále. Cena vstupného činí přibližně 250 Kč za osobu. Pokud se otevření paláce letos osvědčí, měli by mít stejnou příležitost návštěvníci Osla i napřesrok.
 
(pen, zahr)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz