reklama

 
banan webhosting

Dovolená se sázkou o život

Slunění se na pláži, ochutnávka místních specialit, večer na diskotéce a sem tam nějaký zájezd do okolí - to je styl dovolené, který spoustu lidí nebaví. Vyhledávají něco jiného: vzrušení, adrenalinové bomby - v podobě extrémních sportů. Některé ale vlastně zase tak extrémní nejsou...
 
:Snowboarding na vulkánu, lyžování v nedostupných terénech, jízda na kole pouští, rafting na rozbouřené řece, skákání mezi útesy, lezení po strmé skále, bungee jumping, potápění do podmořských jeskyní - to všechno bývá označováno za extrémní sporty. A ještě mnohé další aktivity.
 
Pohled na to, co je extrémní a co normální, se však postupem času mění. Bungee jumping (skákání do hloubky, např. z mostu, na pružném laně) se stal komerční záležitostí, atrakcí, kterou může zkusit takřka každý. I surfing na mořských vlnách je dnes už záležitostí středního proudu a do módy právě přichází potápění. Kde tedy hledat extrém?
 

 
Proč vlastně
 
Než se dostaneme k odpovědi, možná ještě stojí za to zeptat se i jinak: proč vlastně hledat extrém? Proč dávat do sázky vlastní život (a několik posledních případů ukazuje, že někdy to může být opravdu nebezpečné)? Podle psychologů jde o to, aby člověk sám sobě dokázal, že je schopen překonat svůj strach. A to mu pak pomáhá i v běžném životě - už ví, že je schopen překonat překážky, které jsou před ním. Více si věří.
 
Z tohoto pohledu tedy extrémní sporty přinášejí každému možnost prožití intenzivní psychické zátěže, která je ještě umocněna předcházejícím napětím - ať už před skokem při bungee jumpingu nebo třeba před sjetím nebezpečného úseku řeky na raftu. Podaří-li se překážku překonat, obvykle se dostaví euforie. Ti, kdo to zažili, tvrdí, že se to nedá popsat slovy.
 
Důležitým momentem je i možnost předvést svou odvahu před ostatními: před přáteli, přítelkyní a podobně. Je nutno ještě poznamenat, že k ukojení včech zmíněných potřeb nemusí pochopitelně sloužit pouze extrémní sport. Stejné uspokojení může přinést výprava do nebezpečné oblasti, do vysokých hor, gambling nebo třeba počítačové hry či prostý paintball (hra, při které po sobě účastníci střílejí speciálními gelovými náboji).
 
Na rostoucí poptávku po neobvyklých (dobrodružných) zážitcích reagují nejrůznější organizace včetně cestovních kanceláří. A co vám dnes mohou nabídnout? (Názvy jednotlivých sportů nejsou vždy zažité a mohou se lišit. Rovněž použité vybavení se může lišit podle aktuální dostupnosti i nátury každého jednotlivce).
 

 
Dobrodružství ve vodě
 
Začněme vodními sporty - kromě sjezdu obtížných úseků řeky v podstatě na libovolném plavidle (včetně raftu, gumového člunu) a již zmíněného potápění sem patří např. hydrospeed - sjezd divoké řeky v leže na malém surfovacím prkně v ochranném obleku a s ploutvemi na nohou, případně se místo prkna použijí speciální vodní boby.
 
Ti, kdo vyhledávají ještě zvláštnější dobrodružství, sjíždějí řeky při povodních. Dodejme ještě, že obtížnost řeky (respektive jejího úseku) se označuje od I do VI, přičemž šestka označuje absolutně nesjízdnou řeku. Obtížnost každého úseku přitom ještě záleží na dalších podmínkách, především na aktuálním množství vody. Obtížnost I znamená jednoduchou řeku, kterou může sjet bez obtíží i začátečník, II střední, III obtížnou, kde už je ke zvládnutí peřejí třeba jistého umění. Čtyřka je velmi obtížná s dlouhými peřejemi, nebezpečnými kameny a víry, kde je třeba přesného manévrování, pětka extrémně obtížná s řadou po sobě následujících náročných peřejí a s velkým převýšením.
 

 
Pohyb ve vzduchu
 
A nyní zamířme do vzduchu. Na úvod se vraťme ke stále ještě populárnímu bungee jumpingu - prý vznikl tak, že jistá divoška utíkala před svým pronásledovatelem (zlé jazyky tvrdí, že to byl její manžel), utekla na strom a pak skočila dolů - s nohou přivázanou k liáně. Také se říká, že zatímco ona přežila, její muž (bez liány) nikoli. Dnes si můžete zvolit úvaz za nohy nebo za pas a pokud skáčete nad řekou, tak i variantu "s dotekem" vody a "bez doteku". Jeden skok přijde na cca 700 Kč.
 

 
Rocket bungy je tak trochu bungee jumping naopak. Jedná se o katapultáž, kdy je člověk ze země lanem vystřelen do výšky při zrychlení z 0 na 100 km/h trvajícím okolo 1 sekundy.
 

 
Bungee running je opět sport s gumovým lanem - tentokrát ale závodník běží a gumové lano ho táhne zpět
 

 
Kienova houpačka (nazvaná podle chlapíka, který ji poprvé vyzkoušel) je podobná bungee jumpingu. Po volném pádu však přichází dlouhá fáze houpání.
 

 
Slaňování po volně visícím laně je další způsob přemisťování, kdy nemáte pod nohama pevnou zem. Budete potřebovat horolezeckou výstroj. Slaňovat můžete čelem ke stěně, ale také třeba břichem dolů. Záleží, jak jste drsní.
 

 
Sjezd na karabině po laně, které může být nataženo např. z mostu k nějakému stromu.
 

 
House running - je běh po svislé stěně domu (samozřejmě s jištěním, nejlépe dvojitým)
 

 
Ve vzduchu ovšem můžete i letět na křídlech (např. na rogallu) nebo s padákem. I tyto varianty pohybu "nad zemí" se těší velké oblibě. Cena kursu včetně jednoho seskoku padákem přijde na cca 2 000 Kč.
 

 
A co dál
 
Existují i další možnosti. "Průjezd" vodopádem pouze v neoprénovém obleku nebo třeba jízda po horské cestě (nejlépe nad propastí) na horském kole. Fantazii se meze nekladou.
 

 
I když by si člověk myslel, že řadu z výše zmíněných sportů zajišťují profesionálové, nebo alespoň velmi zkušení jednotlivci, nemusí to být vždy pravda. I u tak zkomercializované záležitosti, jako je bungee jumping dojde čas od času ke smrtelné nehodě. Stačí špatně spočítat, o kolik se dole natáhne lano... Proto platí (ostatně stejně jako u všech aktivit, do kterých se člověk pouští) - dobře si promyslete, s kým do toho jdete. Ona adrenalinová bomba se dostaví, ať přežijete nebo nikoli. Onen výše zmíněný pocit uspokojení však nikoli.
 
(A mimochodem - pokud se chystáte k dobrodružným aktivitám v zahraničí, je dobré se vhodně pojistit. Pokud ale pojišťovnám sdělíte, co že chcete dělat - a proti čemu se chcete pojistit, řada z nich od vás dá ruce pryč. Vhodnou variantou, která nám byla doporučena, může být Alpenverein - více na http://www.alpy.cz/alpenverein/oeav2000.html ).
 
(pen, zahr, dom)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz