reklama

 
banan webhosting

Stolová hora Ostaš

Zajímavá hora, obklopená skalními útvary, leží v malebném kraji v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko. Má nadmořskou výšku 700 m a v její blízkosti jsou rovněž Teplicko-adršpašské skály i Broumovské stěny. Její tvar není tou jedinou zajímavostí, na kterou narazíte.
: foto - autorUž z dálky je viditelná a pro svůj typický vzhled ji není možno s žádnou horou zaměnit. Nejlépe se k ní dostanete z Pěkova po asfaltové cestě, která končí u chatové osady Ostaš. V této chatové osadě je celoroční provoz s možností ubytování v chatkách nebo i pod stanem. Naleznete zde stravování v restauraci i občerstvení pro průchozí turisty.
Z této osady se vydáme po modré značce směrem k Hornímu labyrintu. Cestou nahoru nás provázejí pískovcové útvary - např. Trpasličí skála nebo Cikánka. Před vrcholem je tzv. Bludiště s úzkými uličkami a průlezy. Tímto Bludištěm se dostaneme až na vrchol, kde jsou krásné výhledy do malebného kraje z Krtičkovy vyhlídky nebo z Frýdlantské skály. V průběhu této trasy můžeme vidět mnoho krásných skalních útvarů, např. Medvědi, Mohyla smrti a pod.
Další pěkná procházka z osady je do Dolního labyrintu po červené značce. Zde se nachází skalní útvar Kočičí hrad a mnoho dalších zajímavých seskupení. Naleznete zde i Sluj českých bratří. Turistickou pěšinou na opačnou stranu po modré značce zase dojdeme k reliéfu vytesanému do pískovcové skály nad pramenem z 19. století, který se jmenuje Samaritánka. Znázorňuje ženu u studně, která podává sedícímu Kristu vodu z okovu.
Z Ostaše je blízko i do Police nad Metují, Broumovských stěn i přechodu do Polska. V klidném prostředí této zajímavé a pověstmi opředené hory strávíte krásné dny svého volného času.
Břetislav Přikryl

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz