reklama

 
banan webhosting

Postřehy z Finska

Hned zpočátku mého studijního pobytu v Helsinkách mě překvapilo pár zvláštností, se kterými jsem se téměř denně setkávala. Jde spíš o zajímavosti, které mi po pár měsících připadají naprosto normální. Tak tady jsou:

Téměř žádná okna nemají kličky na otevírání. Ne, že by ve Finsku existoval nějaký jiný mechanismus otevírání. Jen ty kličky jsou většinou odšroubované a okna nejdou otevírat. K větrání slouží jen úzké větračky.

Kapitolou samu pro sebe jsou dveře. Nedají se totiž normálně zamknout (klíčem jako u nás), ale pouze zabouchnout. Dveře mají dva režimy, které se přepínají takovým mini čudlíčkem na zámku. První režim je normální, po zavření se dají dveře otevřít klikou bez použití klíče. Druhý režim je zamykací. Dveře se zavřením zabouchnou a k jejich otevření je nutný klíč. Velmi mnoho cizinců si zabouchne klíč uvnitř pokoje, než si na tento systém zvyknou. Ale to ještě není vše. Dveře se odemykají vždy doprava, takže občas také směrem k futru (což je přesně opačně než u nás).

MHD a zastávky na znamení. Všechny zastávky MHD jsou na znamení. Zastávky se nehlásí ani jinak nepíší. Na mapě nejsou uvedena jejich jména. Takže to chce opravdu slušnou znalost místa nebo dobrou přípravu cesty...

Téměř všechna města, čtvrtě a dokonce i ulice (alespoň na jihu Finska) mají dvojí názvy. Jeden je finsky, druhý švédsky.

Třídění odpadu se stává běžnou věcí i u nás. Ale narozdíl od ČR se tady netřídí plasty (plastové lahve jsou vratné a za igelitky se v obchodech platí), zato se třídí bioodpad. Do něho patří nejen zbytky jídla, ale i ubrousky, papírové obaly od vajíček apod. Dokonce i v menze mají popelnici, do které se z talířů odstraňují nedojedené zbytky. Z bioodpadu se vyrábí kompost. Zálohované jsou nejenom skleněné lahve, ale i plastové lahve a plechovky.

O Finech se říká, že jsou velmi tiší, mluví málo a k věci. Na ulici se vyhýbají očnímu kontaktu. Toto mohu potvrdit.

Finové nepijí alkohol průběžně jako Češi (jedno pivko k obědu nebo večeři), ale nárazově a hodně. Příležitost k pití si vždycky najdou. Je to pro ně jakýkoliv svátek, začátek a konec školního roku apod.

Velmi populární mezi Finy jsou plavby trajektem do Stockholmu nebo Talinu. Důvodem je nákup levného alkoholu a párty na palubě. Obvykle se hned následující den jede zpět a párty se opakuje.
Zvláštní je stěhování Finů na kolej. Pokoje pro Finy jsou bez nábytku, takže příjezd typického Fina na kolej vypadá tak, že přijede dodávka nebo alespoň auto s přívěsem a celá rodina začne stěhovat :-).

Finové hodně trpí poruchou příjmu laktózy, a proto je možno všude sehnat všechny mléčné produkty bez obsahu laktózy. Možná to mají z obrovského množství mléka, které se tu pije. Mléko většinou doprovází jakýkoli běžný oběd a večeři a je k dispozici i v menze.

Populární je lékořice (pendrek) a vyrábí se tu i likér s její příchutí - salmiakki.

Kuchyňská linka nad dřezem je jeden velký vícepatrový odkapávač. Takže se umyté nádobí rovnou strčí do kredence a je to. Velmi praktické.

U umyvadla bývá obvykle malá ruční sprška. Velmi praktické např. pro opláchnutí umyvadla, spláchnutí podlahy nebo třeba vyprání tašky špinavé od vylitého jogurtu :-).

Rušné město tu prakticky neexistuje. Finská populace je velmi řídká (17obyv./km2).
Čtverečkované sešity nemají normální čtverečky, ale obrovské čtverce :-).
Finština nemá budoucí čas...

A ještě náš blog ze studijního pobytu ve Finsku: http://ananasovci.blogspot.com .
Kristýna Tučková

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz