reklama

 
banan webhosting

Nákupy v Londýně – tipy a rady pro vás

Londýn je nejen město plné muzeí (ze všech měst světa je v počtu muzeí na 3. místě, předběhlo ho už jen Mexiko a New York, jak jsem se nedávno dozvěděla z jednoho televizního pořadu o cestování), ale je také považováno za jakousi „nákupní Mekku“, kde příznivci nakupování všeho možného mohou prožívat skvělou a soudě podle počtu obchodních domů, obchodů, krámků a stánků na ulicích snad i nikdy nekončící nákupní „horečku“.
Tudíž se ne nadarmo jezdí do Londýna stejně jako do Paříže, která je rovněž považována za nákupní ráj, utrácet peníze. Zvláště v období velkých slev (tj. 50 – 80 % slevy) jsou tyto destinace velmi vyhledávané. Obchodníci nejčastěji poskytují slevy v období velkých prázdnin a také před Vánoci, neboť vědí, že turisté zde jezdí nejen za památkami, ale i čistě z důvodu obnovy svého šatníku.

Potraviny a nápoje aneb Když vás v centru Londýna přepadne hlad nebo žízeň
Samozřejmě, že např. u Národní galerie na Trafalgarském náměstí nestojí obchod – to by asi stejně nikdo nečekal. Ale když uděláte pár kroků navíc a sejdete k pomníku admirála Nelsona (v případě Trafalgarského náměstí) uvidíte v zástavbě mini obchůdek s nápisem Tesco Express. Jak již samotný název vypovídá, jedná se o rychlou formu nákupu – sortiment je zde značně omezený. Najdete zde ale vše potřebné k rychlému zahnání hladu (např. obložené bagety, pečivo, zeleninové a ovocné saláty, cukrovinky a další dobrůtky) a samozřejmě i nápoje na uhasení žízně (např. ovocné džusy, perlivé a neperlivé vody, minerální vody ochucené, kofeinové nápoje, energy drinky apod.).
Uličky v těchto Tesco Expressech jsou úzké, tudíž nedoporučuji vcházet s kufry větších rozměrů (samozřejmě pokud máte někoho, kdo může počkat s kufry venku), neboť byste projížděli mezi regály dost na těsno, ale především byste brzdili provoz. Na jejich obranu se musí ale dodat, že ač je zde velmi malá nákupní plocha, prodavači jsou usměvaví a ochotni pomoci.
Další formou Tesca, na které jsem v Londýně narazila, je Tesco Metro. Zpravidla bývá o větší prodejní ploše, s rozšířenějším sortimentem, s více pokladnami lokalizován na dlouhých nákupních třídách.
V okrajových částech Londýna můžete narazit na klasické Tesco, které má stejnou podobu jako to naše staré dobré Tesco v České republice.
V místě, kde jsme byli ubytováni, jsme navštívili nákupní centrum Sainsbury´s, které stejně jako Tesco má vytvořenou vlastní značku určitých výrobků (např. sušenky, nápoje Sainsbury´s). Jsou zde k dostání nejen potraviny a nápoje, ale i oblečení, časopisy, kosmetika i tabákové výrobky. Tento obchod vás může mile potěšit svými prodejními akcemi např. typu 1 + 1 výrobek zdarma nebo zde můžete narazit na nabídku určité cenové slevy (př. marmeláda stojí 2 libry, když si ale koupíte 2 zaplatíte 3 libry).

Obchodní domy aneb Pastva pro oči
Londýn se může pyšnit velkým množstvím obchodních domů, tak vám alespoň přiblížím pár těch nejzajímavějších.
FORTNUM & MASON (181 Piccadilly, W1) – Když jsem tento obchodní dům viděla, vyrazilo mi to úplně dech. Vše tam vypadalo naprosto dokonale a to nejen díky vyrovnanému zboží na milimetry přesně, které se málem bojíte vzít do ruky, abyste nepokazili práci aranžerů. Luxusní vzhled tohoto obchodního domu dokreslují zaměstnanci, kteří jsou oblečeni v žaketu. Ceny jsou dle mého názoru dosti přemrštěné, ale co nadělat za luxus se platí. Tento obchodní dům se specializuje především na čaje a marmelády, ale najdete zde i jiné zboží.
HARRODS (87 – 1135 Brompton Road, SW1, metro: Knightsbridge) – Historie této nákupní svatyně s 54.000 m2 a 4.000 zaměstnanci sahá až do roku 1849. Dnes je majitelem Harrods Egypťan Mohamed Al-Fayed (otec Dianina přítele), který v tomto obchodním domě nechal tragicky zesnulému páru vystavět oltář. Ač se jedná také o luxusní obchod, ceny jsou zde o něco přijatelnější a mají zde (skoro) všechno a když to nemají, stejně vám to seženou, jak se nechávají slyšet. Je zde zákaz fotografování. Nesmíte mít na sobě příliš výrazné oblečení, krátké kalhoty a i na turisty s batůžky se zde dívají poněkud špatně, nemusí vás vpustit ani dovnitř.
LIBERTY (220 Regent Street, W1, metro: Oxford Cirkus) – Podle mého názoru je tento obchodní dům zajímavý především svým interiérem, neboť prodejní plochy jsou na balkonech, které jsou obloženy dřevem. Sortiment je zde sice vytříbený, ale značně omezený a pro turisty moc nezajímavý. No posuďte sami, koupili byste si koberec, nábytek či látku na oblek jako upomínkový předmět?
SELFRIDGES (400 Oxford Street, W1) – Architektem budovy obchodního domu Selfridges je, Čech žijící v Londýně, pan architekt Kaplický, který je pro většinu české populace známý především díky svému návrhu „chobotnice“ Národní knihovny v Praze. Selfridges je obrovský obchodní dům, který se může pyšnit největším oddělením klenotů a kosmetiky v celé Evropě.

Hračky aneb Dětský ráj
HAMLEY´S (200 Regent Street, W1) – Tento naprosto fascinující obchod s hračkami všeho druhu je největším hračkářstvím na celém světě, tudíž jsem si jeho návštěvu nemohla odpustit.
Hamley´s je několikapatrová prodejna umístěna ve starší nenápadné budově, ale díky praporkům s názvem obchodu a zaměstnanci, který stojí venku a láká vás dovnitř, jí nemůžete minout.
Je zde neuvěřitelné množství hraček ať už jste milovníky plyšáků, stavebnic Lega, panenek Barbie, autíček, robotů, oblečků pro plyšáky a panenky, puzzle a různých her (např. pro rozvoj motorických schopností dětí). Zkrátka nabízejí vše, na co si jen vzpomenete! A co víc?
Děti a vy si zde můžete cokoliv vyzkoušet a osahat a nikdo vám nevynadá, jak by se to stalo u nás. Pokud máte štěstí můžete zde zahlédnout zaměstnance převlečeného za nějakou pohádkou postavu (my narazili na piráta), který si s dětmi hraje (ovšem je samozřejmě důležitá angličtina, jinak by komunikace vázla).
Zhruba polovinu nejvyššího patra zabírá restaurace, kde se můžete občerstvit po celém dni stráveném v tomto dětském ráji. Toalety jsou rovněž až v tomto patře.
V dnešní době nejsou hračky levnou záležitostí ani u nás, tudíž si připravte peněženku plnou liber, neboť určitě neodoláte a koupíte si něco pěkného. A pokud vy na hračky nejste, věřte, že to bude boj usměrnit vaše dítě na výběr např. pouze jedné hračky, když mu budete chtít udělat radost.

Suvenýry aneb Nabídka všeho možného i nemožného
O obchůdcích se suvenýry v tak velkém městě jako je Londýn není třeba mluvit. Jsou zkrátka na každém kroku. Je třeba ovšem dobře zvažovat nákup v tom či onom obchodě kvůli rozdílným cenám, sortiment je převážně stejný.
V těchto obchodech seženete spoustu věcí. Tak např. pohledy se vyplatí kupovat po několika kusech (cca. 1 libra za 10 pohledů). Dále se často nabízejí magnetky na lednici, trička a hrnky se symboly Londýna (vlajka, plán metra, památky, s nápisem atd.), plyšový klobouk s anglickou vlajkou, plechové pokladničky ve tvaru telefonní budky, plechové tácy s vyobrazenými památkami, tašky, plastové helmy anglických policistů (tzv. bobíků), plyšoví medvídci (s různými nápisy, jako policisté či strážci hradu Tower a mnoho dalších) a také samozřejmě zmenšeniny londýnských památek.
Jak jsem již zmínila, obchůdku se suvenýry je skutečně mnoho – nejsou to jen kamenné obchody, ale často bývají přímo jako stánky na ulicích.
Můj největší nákup suvenýrů z Londýna jsem realizovala v kamenném obchůdku na Oxford Street v blízkosti Hyde Parku. Jako druhou nejlepší provozovnu se suvenýry bych zmínila tu, která je blízko Trafalgarského náměstí (v blízkosti italské restaurace).

Tržnice aneb Rušný život velkoměsta
V Londýně se také nachází velký počet tržnic. Ovšem než nějakou navštívíte, zjistěte si provozní dobu. Ne každá tržnice má otevřeno po celý týden, najdou se i takové, co mají otevřeno např. jen 2 dny v týdnu.
Mezi nejznámější však patří:
PORTOBELLO ROAD MARKET (metro: Ladbroke Grove) ve čtvrti Notting Hill. Návštěvu Notting Hillu můžete spojit nejen s touto tržnicí, ale i s zastavením u legendárních dveří z romantického filmu Notting Hill, kde si po boku H. Granta zahrála J. Roberts. Rovněž i tento trh se ve zmiňovaném filmu objevil.
Tato tržnice je nejnavštěvovanější v sobotu a vznikají zde neuvěřitelné tlačenice, tudíž nebude asi překvapením, že cedule v této čtvrti upozorňují na kapsáře (pickpockets), kteří rádi využívají právě takovéhoto ruchu.
CAMDEN MARKETS v Camden Town.
PETTICOAT LANE MARKET (metro: Aldgate).

Celoroční Vánoce aneb V Londýně ANO
V blízkosti London Dungeon a London Bridge Station se nachází obchod s vánočními potřebami. Tato prodejna je umístěna v zastřešené galerii, které vévodí loď uprostřed galerie. V tomto obchůdku naleznete spoustu krásných věcí, např. vánoční baňky, řetězy na vánoční stromeček, svícny, ozdobné svíčky, stromečky, balící potřeby na dárky a jiné vánoční dekorace (př. soška Santa Clause, sněhuláka atd.).
Tento krámek s celoročními Vánoci je krásně vyzdobený a jen těžko ho budete opouštět s prázdnými taškami.

Obchody s módou aneb Co se dnes nosí?
Vyjmenovávat všechny obchody s oblečením by bylo zbytečné, je jich hodně a jsou téměř na každém rohu. Nejen v období slev se určitě vyplatí navštívit Oxford Street, neboť se jedná o velký nákupní bulvár, kde naleznete stovky obchodů a to nejen s oblečením.

Typické anglické dobrůtky aneb Udělejte radost sobě a svým blízkým
Doporučuji všem, aby koupili anglický čaj a marmeládu. Pokud nemáte dostatek peněz k nákupu těchto lahůdek přímo ve Fortnum & Mason, tak se po čajích poohlédněte v obchodech se suvenýry (jsou balené v zajímavých plechových či papírových krabičkách se symboly Londýna, nebo jako sada 3 druhů čajů v jednom balení). Marmeládu i čaj můžete také zakoupit v supermarketu, ušetříte a navíc pokud natrefíte na slevy (množstevní či jiné), můžete za nízkou cenu obdarovat více svých blízkých.
Dále určitě nebudete litovat, když koupíte pravé anglické sušenky (cookies) nebo čokoládu s mentolem.
Smolková Kateřina

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz