reklama

 
banan webhosting

Cesta do míst civilizací nedotčených

Také byste se rádi na chvíli skryli před vše pohlcující komerční civilizací, prchli od aut, dálnic, hotelů, slunečníkových pláží, měst a vše provázejících pachů a smetišť? Pak seberte svou romantickou duši, bágl a pojďte s námi do nekonečných prostor, vůní, zpěvů ptáků, řek, hor, dolin, soutěsek a vodopádů, jeskyní , propastí a bílých stěn. Pojďte za svobodou, volností, čistým vzduchem, tichem a dobrými lidmi.

V rumunských Karpatech - Transilvánii najdete tohle všechno a ještě mnohem víc. Najdete i sebe samého a rozpoznáte mezi svými souputníky své pravé přátele. Zanechte doma spoustu nepotřebných věcí... Chodili jsme kdysi podle titěrných náčrtků, na směry se pastevců vyptávali. Dodnes nelze zapomenout na spousty krásných zážitků, tvary krajin a monumentů, ochotu a přátelství kamarádů a domorodců.

Není pochyb o tom, že se v posledních létech Rumunsko vylidňuje. Lidé z hor utíkají do měst, z měst pak jiní za výdělkem a vidinou lehčího života do zahraničí. Horská příroda se očišťuje, svoboda pro tuláka se donekonečna otevírá. Těžko najdete v Evropě ještě mnoho takových krajin, kde je vám i příroda svou pestrostí a bujným životem nakloněná, kde zatím nehrozí příval byznysu z ní.

Trascauské hory
Lákala nás výzva v Karpatských hrách - Trascauské hory. Není jinde pohromadě víc bílých soutěsek... Je tu osamělá a nepřístupná ves Cheia, v hlubokém kotli bez cest a elektřiny, travnaté střechy vyšší než sám dům. Jeskyně Huda lui Papara - tři potoky se v kotli spojí, propadnou do hlubin a za hřebenem se pak znovu v puklině skály objeví pod zapomenutým klášterem na konci cest.

Vše tam je úchvatné. Rimetský klášter, střežen bílými skalami (3x denně autobus z Alba Iulia a Teiuše). Není na škodu, prožít jeden den v jeho prostředí. Zrychlující se dřevěné bubnování předchází bouřlivému zvonění na několik zvonů najednou. Několik mší denně venku i uvnitř kostela vnímáte i díky venkovním reproduktorům, nekonečné zpěvy a melodie. Svatý pramen, volný vstup, bránu ani v noci nezavírají.

Jeptišky pečou a suší obrovské množství baklažánů na velkých rezavých plechách, celé klády do ohňů nestačí přikládat. Nad klášterem ovce a kozy békají, další ženy se o zahrady a políčka starají. Nad tím vším neskutečným se bílé skály tyčí a v parném létu stínem chladí červené střechy pravoslaví.

Pro průstup Rimetskou soutěskou si vyberte raději suché období, abyste nenamočili batoh. I tak budete potřebovat trochu odvahy a síly. Pětkrát musíte vstoupit do hlubin říčky abyste spatřili zanikající Cheiu. Tam nepotkáte možná ani živáčka, cesty jsou zcela zarostlé. Jen pěšina svědčí, že občas projde pastevec či někdo z posledních dvou obydlených domků (r. 2007). Ostatní unikátní dřevěná stavení s vysokými doškovými střechami jen chátrají, střechy se propadají, pastviny zarůstají.

Romantika
V jednom schopnějším jsme přespali. Cihlová kamínka, pec na chleba, titěrná obytná místnost, krátké vysoké pryčny pro malé obyvatele. Jen ticho a šumění potoka poutníka provází. Bukové pralesy není třeba chránit, chybí cesty, nikdo tu dřevo netěží. O to čistější dýcháš vzduch, vyvětráš z měst zadehtované plicní sklípky. Nikde jediný zvuk civilizace, i místní poslední býci jsou k nám přívětiví.
Vânătarea Ponorului - Huda lui Papara. Kotel s propastí, voda do ní padá, ponorná řeka se sifonem, podzemní vodopád a 25 m. vysoká skalní brána s vývěrem do jiného údolí. Tam stojí klášter Cuvioasa Paraschiva s letitým dřevěným kostelíkem. Matka představená dohlíží na pracovní elán žen, pod stomem zrají ve sklenicích rychlokvašky.
Lesy nad údolím jsou všech. Nikdo je nevlastní, nikde jediný pařez. Jen zarůstající turistická značka vede osamnělého poutníka. U napajedla se vykoupete, stydět se nemusíte, nikdo tu není. Pastevce potkáte až za dva dny.
Velké a rozlehlé jsou zříceniny Trascauského hradu nad obcí Colteşti. Protější členitý vápencový hřeben vykresluje nádheru předhůří Munţii Trascau. Tady se hovoří maďarsky, výše v horách rumunsky.
Nejednu vadu na kráse dnešní příroda díky člověku má. I karpatští domorodci vždy likvidovali odpadky odhozením a příroda je brzy strávila. Dnešní obaly jsou ale bazicky přírodou nestravitelné a proto dnes hyzdí krajinu. Výchova ke třídění a vracení obalů do říše surovin zcela zaostala za vývojem chemie a budoucnu hrozí odpadový kolaps. Tady, kde se odpadky neodváží si to nejdřív uvědomíte.
Tak příště zas do dalších pustin, už se těšíme. Pajda.

Doprava: www.cajenda.cz

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz