reklama

 
banan webhosting

Bezstarostné a výhodné cestování po Londýně

Nechcete si dělat starosti s tím, jestli vám vystačí jízdenka ve všech londýnských zónách, které chcete navštívit díky památkám, obchodům, ubytování či jiným místům? Nechcete zbytečně přeplácet jízdné, když cestujete vícekrát za den? Nechcete platit 20 librovou pokutu za jízdu na černo? Máme pro vás řešení...

Jaké? Pořiďte si čipovou kartu OYSTER CARD /čti Ojstr Kard/, která se dá pořídit a dále nabíjet téměř na všech stanicích metra (Underground) v prodejně jízdenek. Stojí pouhé 3 libry a tato záloha je vratná při vrácení kartičky v době, kdy ji už nebudete potřebovat (např. den odjezdu z města).

Na tuto kartičku si nabijete libovolnou částku a kdykoli ji můžete nabít znovu v případě potřeby. Kolik máte na kartě peněz vám ukazují turnikety v metru. Je lépe si při částce nižší než 3 libry dobít další částku. Nebojte se, při vrácení této kartičky vám všechny peníze na kartě (peněžní zůstatek) a záloha za Oyster card budou vráceny.

Pokud nemáte představu, kolik si nabít? Mám pro vás příklad – já jsem v Londýně strávila 4 noci, jezdili jsme někdy více, někdy méně a stačilo mi nabít 20 liber (nepočítám 3 libry za kartu).

Na této jízdní kartě Oyster je skvělé to, že nemusíte nic počítat. Můžete jezdit několikrát denně a přesto se vám odečte max. částka jako stojí jednodenní jízdenka (se slevou), i přesto, že jste jezdili několikanásobně více. Navíc je to nejlevnější forma jízdného, neboť tento typ placení za přepravu po tomto úchvatném městě je levnější než tištěné jízdenky. Navíc je jízdné různé v době špičky (tzv. peak) a mimo špičku (peak-off).

Ovšem má to i své nevýhody a to v podobě front, kdy se čeká na vydání průkazu zvláště na velkých stanicích metra (např. Victoria Station), ale na jejich obhajobu je třeba dodat, že se pracovníci snaží pracovat rychle a snaží se porozumět cizincům, co vlastně po nich chtějí. :-)

Fronty jsou důkazem, že o tuto službu má dost lidí zájem díky výhodnosti levnějšího jízdného.

A ještě jedna rada nakonec:
Při vstupu do metra vždy přiložte kartu ke snímači u turniketu, cestujte tam, kam potřebujete (při přestupu na jinou linku metra se nepřikládá karta). Až budete na místě, kam jste se chtěli dostat, přiložte kartu opět u východu z metra, abyste tak předešli zbytečnému přeplácení.

Ovšem POZOR při cestování double-deckerem se karta přikládá pouze u vstupu, kdybyste ji přiložili i na konci jízdy, odečte vám to zbytečně jednu jízdu.

Pokud budete mít svou kartu v peněžence raději si ji vytáhněte, abyste neměli problémy s načtením karty u turniketu.

A ještě oficiální informace o dopravě v Londýně:
www.tfl.gov.uk
www.londontransport.co.uk

Kateřina Smolková

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz